Právě je 18 led 2021 20:00

NEZDOLNY.CZ

Ad omnia paratus

Co se právě děje kolem nás a ve světě

Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 415
Registrován: 24 zář 2015 19:19
Bydliště: Brno

Co se právě děje kolem nás a ve světě

Příspěvek od MacGyver » 24 lis 2015 10:21

V tomto vláknu probíráme aktuální události, které mohou mít vliv na běžné fungování společnosti a společenských systémů, před kterými by se měl každý nezdolňák mít na pozoru a eventuálně přijmout nějaká opatření. Není nutné postovat jen negativní katastrofické jobovky. Pozitivní zprávy potěší rozhodně více.

Nevkládejte sem pouhé odkazy bez popisu o co se jedná. Zprávy doplňte vlastním názorem, proč to sem dáváte a co z toho podle vás plyne.
Vlastní zkušenost je nepřenosná!

Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 415
Registrován: 24 zář 2015 19:19
Bydliště: Brno

Re: Co se právě děje

Příspěvek od MacGyver » 24 lis 2015 10:26

Turecko právě sestřelilo ruský bitevník SU-24, který podle nich narušil ze Sýrie jejich vzdušný prostor. Myslím, že to není dobrá zpráva a určitě nastartuje řetězec nepěkných událostí.

Průřez různého mainstreamu:
http://zpravy.idnes.cz/hranice-syrie-tu ... anicni_aba
http://cz.sputniknews.com/svet/20151124 ... varie.html
http://www.novinky.cz/zahranicni/blizky ... arder.html
http://www.ceskenoviny.cz/zpravy/tureck ... edium=feed
http://tass.ru/politika/2465907
Vlastní zkušenost je nepřenosná!

 
Příspěvky: 10
Registrován: 29 zář 2015 18:59

Re: Co se právě děje kolem nás a ve světě

Příspěvek od Milli » 24 lis 2015 17:22

Dobrý večer Nezdolní,

tento vojenský zásah a je mi jedno, zda Rusové škrtli Tureckou hranici nebo ne, ve mně evokuje dvě otázky.
Jednu na současnost a druhou budoucnost:
1. Za který tým v Syrském konfliktu kope Turecko?
2. Za který tým bude kopat, stane-li se členem Evropské unie?

Čas ukáže.

Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 415
Registrován: 24 zář 2015 19:19
Bydliště: Brno

Re: Co se právě děje kolem nás a ve světě

Příspěvek od MacGyver » 24 lis 2015 19:13

Ono to samozřejmě nebude tak horké. I když přehřáté hlavy mdlého rozumu chrastí arzenály všech stran napříč internetem i na odbornějších fórech a těší se ve jménu přání je otcem myšlenky na pořádný konflikt. Naštěstí se ale diplomacie dělá jinak. Poté co se se Rus s Turkem začali kočkovat, bylo jasné, že dřív nebo později se provokace z jedné nebo druhé strany zvrtne. Osobně jsem čekal spíše nějakou kolizi. Sestřel natvrdo, byť třeba legitimní je ale těžký kalibr. Nyní bude zajímavé sledovat další tahy hráčů ve vrcholné politice.
Vlastní zkušenost je nepřenosná!

 
Příspěvky: 62
Registrován: 25 zář 2015 13:05

Re: Co se právě děje kolem nás a ve světě

Příspěvek od cipis » 24 lis 2015 22:13

Kdyby to alespoň byl jen čistý sestřel, se zachráněním pilotů. Ale rozsračkovat pilota na padáku, ještě než dopadne na zem, to je snad i válečný zločin.

 
Příspěvky: 4
Registrován: 28 říj 2015 22:02

Re: Co se právě děje kolem nás a ve světě

Příspěvek od Hawk » 25 lis 2015 22:54

Myslím, že zločinem je i střelba raket přes hranice státu a i Turecko uznává, že raketa letoun zasáhla nad Syrským územím.

Navíc jejich prohlášení, že byl letoun nad Tureckem pět minut... docela jsem se zasmál, když jsem se podíval na jejich obrázek té trasy a zjistil, že rusové nad tureckým územím byli jen dva kilometry. Pokud došlo k varování, tak to nejspíše bylo ve stylu Izera a policejní akademie:
"Vyzkoušíme si zadržení pachatele. Pachatel Utíká. Vy musíte na něj vykřiknout třikrát stůj než začnete střílet."
"Třikrát stůj." BUM BUM BUM BUM.

Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 415
Registrován: 24 zář 2015 19:19
Bydliště: Brno

Re: Co se právě děje kolem nás a ve světě

Příspěvek od MacGyver » 26 lis 2015 06:58

Přátelé, hlavně v tomto vláknu nepropadněme politickému tlachání. Všichni víme jak to dopadá. Společnost je rozdělaná jako to již dlouho nebylo. Jedni fandí východu, druzí západu. Každý do svého názoru projektuje vybraná fakta a vybírá si úhel pohledu, který pasuje do jeho světonázoru. Tím rozhodně nechci říci, že jsem výjimka, nebo se na někoho povyšovat. Snažím se ale dívat na události s co největším nadhledem. Velice mě také trápí radikalizace společnosti ať už z jakékoliv strany. Děsí mě, když vidím kolem sebe mluvit lidi a vím jak ti samí lidé hovořili třeba před rokem.

Když si vybereme stranu reprezentovanou nějakým lídrem či ideálem a tu budeme nekriticky hájit, stáváme se užitečnými pěšáky ve hře nedotknutelných. Myslím si, že by jsme měli zastávat především postoje vycházející z naší vnitřní morálky a etiky a neměli by jsme se nekriticky stavět za nějaké stádo reprezentované kompromisem, který se nejvíce blíží našemu ideálu.

Sestřel Ruské stihačky Tureckem je podle mě jen signál krerý by jsme měli především vnímat z pohledu co to znamená pro nás. Věnovat se dílčím zprávám komentujícím nebo vysvětlujícím tuto událost nemá absolutně cenu, protože relevantní informace nemá z obyčejných lidí nikdo. Jsme jen zaplaveni tokem informací, který danou situaci "vysvětluje" ze všech stran a úhlů. Tyto informace jsou tak zmatené, protichůdné, tolikrát potvrzené či vyvrácené, že si z nich každý může vybrat spokojeni svoji verzi a hájit donekonečna svůj názor. Od nepaměti takové jednání nazýváme manipulací, informační válkou či propagandou. Dnes máme však ale zcela jiné prostředky a možnosti.

Zabývat se proto analyzováním událostí, ke kterým nemáme vlastní věrohodné informace, nebo se nás bezprostředně netýkají, nemá smysl. V konečném důsledku se totiž jen hádáme nesmyslně mezi sebou v podzámčí, zatím co na zámku mají volný prostor k hraní svých her na podstatně vyšší úrovni.

V této konkrétní situaci, podle mě nebyla hlavní otázka jestli se něco semele, ale šlo o to KDY A JAK.

Turci mají pifku na Rusy již dlouho. V regionu spolu soupeří o své zájmy dlouhodobě.
Turci se v minulosti snažili nepromarnit žádnou příležitost legitimně ublížit oponentům. Sestřely letadel, vrtulníků, či dronů při narušení hranice, dělostřelecké přepady, při náhodném či úmyslném dopadu na jejich území atd. Což se párkrát stalo.
Sýrie se v minulosti snažila nepromarnit žádnou příležitost legitimně ublížit oponentům. Sestřely letadel, vrtulníků, či dronů při narušení hranice, dělostřelecké přepady, při náhodném či úmyslném dopadu na jejich území atd. Což se párkrát stalo.
Obě strany dělají totéž. Chodí po hraně a zkouší až kam je oponent pustí. Z toho důvodu občas něco schytnou.
Když v oblasti začali operovat Rusi, tak této události předcházelo několik vzdušných incidentů a politických tanečků.
Chodilo se dále po hraně. Rus zkoušel co si může dovolit. Turek čekal na záminku s prstem na spoušti. Tento incident akorát vyjasnil kam kdo je ochotný zajít. Toto kolo zápasu je odzvoněno a čeká nás nekonečně mnoho dalších kol.

Mocipáni mají jasno a šikují se za ně jejich podporovatelé hrozící vztyčenými pěstmi. Obětovaní užiteční pěšáci plnící rozkaz dostanou věnec, slzy a vztek od svých druhů. Svět se točí dál a každý dělník, matka, politik, král, idealista, extrémista, dítě, skupina, hnutí... se snaží prosadit a urvat pro sebe co nejvíc dle svých možností. Prostě normální den konkurenčního boje, který se nazývá život a základní princip spolupráce/konkurence, který jej vývojovými krůčky posouvá v čase bůhví k čemu.
Vlastní zkušenost je nepřenosná!

Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 11
Registrován: 28 říj 2015 13:37

Re: Co se právě děje kolem nás a ve světě

Příspěvek od wilderness » 02 pro 2015 19:36

Jen pro info:
Obavam se toho, ze Turek asi bude cim dal nervoznejsi.
Pustili se do nej tedy fest ve snaze dokazat jejich podporovani teroristu.. zvlast ted kdyz zase EU chce financne podporovat Turecko.
Tady si prolitnete celou stranku
http://cz.sputniknews.com/svet/20151202 ... ismus.html

A dnes se objevilo i svedectvi SSA
http://cz.sputniknews.com/byznys/201512 ... z3tBaSyQzE
,,Kdybych měl zapomenout na ně, bože na nebi zapomeň na mě."

Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 415
Registrován: 24 zář 2015 19:19
Bydliště: Brno

Re: Co se právě děje kolem nás a ve světě

Příspěvek od MacGyver » 02 pro 2015 20:17

Vidím to tak, že Rusko rozehrálo vysokou hru a dalo o sobě světu po dlouhé době opět vědět. Podle mě používá stejnou mediální taktiku jako používala koalice vedená US za operace Pouštní bouře. Rozjeli vojenskou kampaň, přičemž se stejně usilovně soustředí na mediální obraz, tak, aby strhli co nejvíce hlasů na svoji stranu. Je to naprosto logické chování. Vstoupili do konfliktu, nemají žádné šrámy z minulosti a můžou po určitou dobu zastávat roly spasitele. Jak to dopadne rozhodnou v budoucnu historici vítězné strany.

Všem je snad jasné, že ropu z okupovaných míst musí někdo kupovat. Západ rozlišuje jednotlivé frakce konfliktu, kterých je v tuto chvíli ke dvou stům hráčů. Rus je všechny nazval teroristy a tak se k nim staví. Je jasné že u drtivé většiny populace zejména v bývalém postkomunistickém bloku, získá tento přístup značnou podporu a myslím si, že i notná část západního světa touží po jasném definovaní nepřítele, se kterým je nutno se nemilosrdným způsobem jednou pro vždy vypořádat. Rus bezezbytku tuto poptávku vyslyšel a nabídl řešení, takže se na této vlně logicky poveze s potleskem. Historie nám jednoduché a zkratkovité zblbnutí celých národů popisuje velmi dobře. Lidi mají opět chuť se masakrovat pro jednoduché záminky a na historii nikdo brát ohled nebude. Pnutí ve společnosti prostě dřív nebo později opět bouchne.
Vlastní zkušenost je nepřenosná!

Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 415
Registrován: 24 zář 2015 19:19
Bydliště: Brno

Re: Co se právě děje kolem nás a ve světě

Příspěvek od MacGyver » 04 čer 2017 15:42

https://www.seznam.cz/zpravy/clanek/cty ... &source=hp

Cituji: "Britská premiérka vyzvala k přísnější globální kontrole internetu, aby se zabránilo šíření extremistických názorů, a ke zpřísnění postoje vůči domácím radikálům.

Protiteroristická strategie podle ní musí být přezkoumána v několika směrech. Premiérka zmínila boj proti extremistické ideologii a kladení důrazu na britské hodnoty, zvýšení globálního úsilí proti šíření extremismu na internetu, přezkoumání protiteroristických zákonů a pravomocí policie a vyšší tresty za některé trestné činy.

Británie podle ní byla vůči extremistům „až moc tolerantní". Policie podle premiérky od letošního března zmařila pět věrohodných teroristických spiknutí."

Můj názor: Namísto abychom se semkly a jasně definovali, kdo jsme, kam směřujeme a kde je červená linie, kterou budeme hájit všemi prostředky, se opět dobrovolně a za potlesku v rámci bezpečí vzdáme, "kousku" svobody, soukromí a své identity. Velký bratr, jak jej popsal George Orwell je jen sci-fi čajíček. Realita je již značnou dobu daleko za tím co si tento pán dokázal při tehdejším stavu společnosti a techniky představit. Soukromí přestává existovat.
Vlastní zkušenost je nepřenosná!


Zpět na Aktuální dění doma a ve světě

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník