Právě je 25 črc 2024 19:20

NEZDOLNY.CZ

Ad omnia paratus

Coronavirus 2020

Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 548
Registrován: 28 říj 2015 14:59

Re: Coronavirus 2020

Příspěvek od Josef » 21 bře 2020 11:47

Dovolím si tady přidat technickou poznámku:
Nosíte-li roušku, buďte opatrní při styku s lidi, kteří nosí respirátor s výdechovým ventilem !

Důvod:
Respirátor chrání pouze svého majitele, nikoli jeho okolí. Respirátor chrání před vdechnutím nikoli při výdechu. Pokud by byl majitel respirátoru už přenašečem nákazy a nevěděl to (např. několik dní před projevením příznaků), pak virus výdechovým ventilem šíří dál do svého okolí. A potká-li se s lidmi nosícími pouze roušku, jejíž šance virus při vdechnutí zachytit je malá, může je nakazit.

Aktuálně se používají dvě protichůdné koncepce ochrany dýchacích cest obyvatelstva:

1. ochrana "roušková"
- která předpokládá, že každý může být šiřitelem nákazy. Snaží se zabránit tuto nákazu "vydechnout" a infikovat okolní lidi, ale nedokáže plnohodnotně svého majitele ochránit před nakažením z vnějšku.

2. ochrana "respirátorová"

- která předpokládá, že nositel respirátoru je stoprocentně zdravý. Snaží se zajistit, aby se nenakazil, ale neřeší, že by už mohl být nakažený a stát se šiřitelem nákazy.

respirátor-a-rouska.jpg

Pokud se v praxi potkávají lidé s různými systémy ochrany, může to způsobit problém. Namátkou mě napadá třeba situace, kdy se úředník, zdravotník, policista či jiný člověk (který měl to štěstí, že jej stát vybavil pro běžného občana aktuálně nedostupným respirátorem) a který se bohužel při výkonu svého povolání už nějakým způsobem nakazil (jen to ještě neví a proto pokračuje v práci) - se běžně setkává s lidmi chráněnými pouze rouškou, kteří se od něj při nedostatečném odstupu mohou nakazit.

Technicky správné a ke svému okolí ohleduplné, by bylo zkombinování nošení respirátoru navíc s nasazenou rouškou přes respirátor - která by zachytila valnou část aerosolu vanoucí z výdechového ventilu (což však může být v praxi docela problematické kvůli zvýšenému vdechovému odporu i potížemi s vydechovanou vlhkostí). Pokud jste majitelem jen roušky či v nouzi prostého šátku, považujte (ve svém vlastním zájmu) majitele respirátoru za "nechráněného člověka" - tedy, jako by na ústech neměl vůbec nic a udržujte si od něj dostatečný odstup. Nebo druhá možnost - vybavte se také respirátorem, ať se vždy setkávají pouze technicky stejně vybavení jedinci. Pak bude ochrana fungovat.
V nejkomplikovanějších situacích nejspolehlivěji fungují obvykle ty nejprimitivnější technologie.

 
Příspěvky: 63
Registrován: 25 zář 2015 13:05

Re: Coronavirus 2020

Příspěvek od cipis » 21 bře 2020 13:31

Polomaska 3M, s nasazenými filtry P3, no a na to shemag, omotaný kolem dokola, plní to pak i funkci "ochrany" hlavy.
Akorát je potřeba trochu vytunit to umístění přes původní "obličej", když to člověk přežene, tak se nenadechne. Ale aspoň si tak vyzkouší, že to má dobře nasazené. Tedy spíše dávat pozor na zacpání těch filtrů (pokud se na ně zatlačí, tak ucpou přívod dovnitř, je to tak zamýšlené i jako kontrola těsnosti. Shemag v několika vrstvách na výdechu (který je dolů) samozřejmě maličko stížil výdech, ale nijak razantně, on je to stejně opruz v tom být jako celkově.

Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 415
Registrován: 24 zář 2015 19:19
Bydliště: Brno

Re: Coronavirus 2020

Příspěvek od MacGyver » 22 bře 2020 07:27

Low Profile - nevyčnívat, minimalizovat kontakt, ve všech situacích pasivní chování či deeskalace. Maximální situační pozornost a prevence před všemi úrazy. Tam kde je větší koncentrace lidí začínají vznikat první konflikty. Policie řeší jedno udání za druhým. Sousedé si začínají vyřizovat účty. Pohled do svotek (ne novináčských) bude houstnout.

Udržet si práci (příjem) z každou cenu bez ohledu zda jste podnikatel nebo zaměstnanec. Užitečné info https://www.mpsv.cz/ https://www.mpsv.cz/documents/20142/144 ... ccd8ee6c16
Vlastní zkušenost je nepřenosná!

Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 27
Registrován: 28 říj 2015 11:07

Re: Coronavirus 2020

Příspěvek od jihlavak » 22 bře 2020 10:56

U nás jsme řešili respirátory s těmi "prokletými" ventilky. V sociální bublině se vyskytlo video od Chlíbka, kde právě vetilky řeší. Docela jsem koukal co lidí na to naskočilo. Lidi získali pocit, že rouška je 100%, byť jim to na hubě kolikrát sotva drží, lezou jim z toho nosy a funí do toho kolikrát celý den.
Celá tahle logika kolem toho, že ventilky jsou zlo, mi v lecčems připomíná snahy o plošné odzbrojení obyvatel. Taky by někteří rádi viděli plebs jenom v rouškách a respirátory patří na čumák jen policii, armádě a tentokrát i lékařům.
Pro jistotu jsem každému jeden respirátor upravil a bude jako rezervní v kapse. Fotky zde. Plus v té kapse bude ležet i obyčejná hadrová rouška, která se nakonec dá hodit i přes respirátor. Je to jen kus hadru co směruje výdech dolů a šikmo dozadu. Přibodované je to vteřiňákem a vlhký flek se tam udělá až cca po hodině klidné činnosti.
Samozřejmě koukáme i dopředu a snaha je jít s co možná největším davem. Podle toho odkazu MacGyvera to bude nejspíš body III. a IV.

Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 548
Registrován: 28 říj 2015 14:59

Re: Coronavirus 2020

Příspěvek od Josef » 22 bře 2020 21:12

Jestli jsem to dobře pochopil (viz. https://www.ceskaposta.cz/-/nedorucovani-do-uzavrenych-oblasti-v-ceske-republice), tak když pošlete lidem do uzavřené oblasti jakoukoli (humanitární) pomoc (od dárců a dobrovolníků), bude ležet v poštovním skladě do soudného dne - přesněji, dokud uzavření obcí nepomine a s ním samozřejmě i potřeba této pomoci. :headbang:
Údajně to však není rozhodnutí samotné pošty, ale krajské hygienické správy, která jim v tom brání (jako kdyby to zaslané zboží bylo snad kontaminované víc než uzavřené obce ).
V nejkomplikovanějších situacích nejspolehlivěji fungují obvykle ty nejprimitivnější technologie.

 
Příspěvky: 6
Registrován: 14 pro 2016 21:20

Re: Coronavirus 2020

Příspěvek od peteres » 22 bře 2020 21:38

To nedoručování do uzavřených oblastí není kvůli kontaminaci zásilek, ale kvůli možné nákaze doručovatelů, kteří když do oblasti zajedou tak musí taky vyjet a mohli by sebou vyvézt ven i nákazu. Těch zásilek bude asi tolik, že se do nějaké improvizace radši nikdo nepouští.

Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 548
Registrován: 28 říj 2015 14:59

Re: Coronavirus 2020

Příspěvek od Josef » 23 bře 2020 17:20

Uzavřená oblast je velká. Některé lidi uvnitř znám a s mnohými mám i možnost hovořit (mobilem, vysílačkou). Uvnitř uzavřené oblasti jsou jak poštovní úřady, tak i poštovní doručovatelé a další personál, který tam bydlí (ale je pravda, že jich není mnoho, dost pracovníků dojíždělo z okolí, ale díky alespoň za to). Myslím si však, že v tak závažné situaci, která právě je, by bylo rozumnější hledat "způsoby" než "důvody". Tak jako se to odehrálo s rouškami - nejsou, tak si je vyrobíme... Nejsou lidi na doplňování zboží v regálech supermarketů - tak pomáhají studenti. A věřím, že i u dopravy těch poštovních zásilek by se způsob našel, kdyby se hledal. Čistě technicky - jediný, kdo by musel do oblasti zajet, by byl řidič náklaďáku, který by však vůbec nemusel opustit kabinu vozidla. Po domluvě prostřednictvím telefonu by nechal (poštovními pracovníky z uzavřené oblasti) náklad z nákladového prostoru vyložit a z autem by opět z oblasti odjel, aniž by otevřel okénko nebo se dotkl nohou země. Tedy stejně jako, když se do nějaké kontaminované oblasti naváží potraviny či léky. (Pokud vím, určitý způsob předávky věcí "soukromě" fungoval - příbuzní přijeli k hranici oblasti, položili krabici, odjeli pryč a telefonem kontaktovaný "adresát" si pro ni pod dohledem došel.) Takže chápu tvé argumenty, mají logiku. Ale kdybych byl ten, kdo je nucen žít "tam uvnitř za páskou", asi by mě to moc neuspokojilo. Už dnes v té oblasti panuje docela silná "ponorka" a trochu pozitivního by neuškodilo. Kdo byl v mládí na vojně, asi si vzpomene, jaké to bylo, když mu přišel dopis nebo balík. A v této situaci, jejíž konec je zatím v nedohlednu, je to úplně stejné.
V nejkomplikovanějších situacích nejspolehlivěji fungují obvykle ty nejprimitivnější technologie.

 
Příspěvky: 151
Registrován: 14 říj 2015 19:36

Re: Coronavirus 2020

Příspěvek od Ivana » 29 bře 2020 21:56

http://www.szu.cz/uploads/CZVP/COVID19_3a.pdf
Doporučuju, dává to smysl. Toto není ta zkrácená forma, co visí jinde.
(Jako bych viděla titulky v Blesku: Andrej svou řepkou zachránil Česko)

Macu, ten druhý odkaz zmizl. Alive slíbil, že sem jukne a dá taky něco užitečného.
Josefe, to není zdaleka jediný a ani ne nejhorší kolaps, podle mě je hnusnější třeba to, že firmy co chtějí vyrábět plicní ventilátory je díky nezájmu vyrábí pro Slovensko. Taky šijou roušky, ale jen pro Slovensko, protože nemají české objednávky.

Přednáška Bude hůř k aktuálnímu tématu: https://www.youtube.com/watch?v=d-fB8NG1w0U

Smích léčí:


vyroba paralenu.jpg
vyroba paralenu.jpg (15.19 KiB) Zobrazeno 32691 krát


Přeju silnou imunitu, opatrujte se.

Předchozí

Zpět na Aktuální dění doma a ve světě

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník