Právě je 16 dub 2024 22:39

NEZDOLNY.CZ

Ad omnia paratus

Batoh na 1-3 denní akce

Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 99
Registrován: 25 zář 2015 11:14

Batoh na 1-3 denní akce

Příspěvek od Rainier Wolfcastle » 09 lis 2015 21:14

V mých mladých letech (outdoorových) jsem zastával názor „čím větší batoh“ tím lépe. Pod vlivem tohoto „moudra“ jsem si pořídil první pořádný batoh Treksport Patagonia 80l. Parádní bytelný batoh (bohužel v červené). Vše by bylo super, kdybych nejezdil hlavně na víkendové akce. Možností téměř nekonečného místa, tahal jsem spousty zbytečných krámů, které jsem klidně ani nevytáhl (celý čsla ešus, hromady oblečení-co kdyby náhodou, jídla, vody…).

Rozhodl jsem se tedy pořídit menší batoh. Ani ve snu by mě nenapadlo, jak je složité, aby batoh splňoval má kritéria: přírodní barva, objem kolem 40l, kvalitní provedení, materiál o vyšší gramáži a to vše hlavně za rozumnou cenu. Při projíždění internetu jsem našel buď armádní vyřazenky (kvalitní většinou přebrané) nebo husto-kruto-přísně tactical cool bágly za stovky dolarů. Většina outdoorových značek jde jiným směrem.

První bágl, který se mi podařilo sehnat byla Gemma Marathon a upřímně, bylo to docela utrpení a po dvou víkendech šla z domu. Žádný zádový systém, žádný prostor na hydrovak a ty zipy…ach…vždyť ykk mají i moje rifle z Kenvela, které jsem před měsícem koupil za čtyři stovky.

Po tomhle nezdaru jsem dal na doporučení kluků z knifu a koupil švédský armádní batoh. Nezničitelná klasika s kovovým rámem a jednou velkou komorou. Batoh mám rád, ale má spoustu omezení. Pouze jedna komora, nemožnost nic přidělat z venku (krom přidělání na rám). Ne zrovna nejpohodlnější při delším nošení (chybějící bederák a hrudní pás jsou znát). I přesto je u mě hojně využíván. V létě jsou krásně odvětrávané záda a přes zimu ho používám na nošení krmení pro zvěř. Vejdou se do něj dva kýble a případně nějaké nářadí.

Další můj krok byly assault bagy. První jsem pořídil USMC Marpat. Bohužel chybějící jakýkoliv zádový systém ho poslal do světa. Nahradil jej Source Patrol Bag. Parádně vyřešený baťůžek, se kterým jsem se ale nesžil. Výrobce asi počítá pouze s vojenským použitím a batoh je posazen hodně vysoko (předpokládá se používání sumek na opasku). To byl pro mě nepřekonatelný problém a také šel z domu.

Rozhodl jsem se tedy pro výběr snad posledního batohu. Kritéria zůstala stejná. Do nejužšího výběru se mi dostaly:

Berghaus Centurio
+léty prověřená kvalita
+kvalitní materiál
+možnost přidělání postraních kapes
+rozhodně větší objem než je udáván výrobcem
-vazba pouze na čele batohu
-nemožnost stáhnutí batohu kompres. popruhy
-fórový bederák

SPM 25l
+možnost čistě olivové barvy
+molle vazba po celém obvodu
+pogumované dno
+cena
-žádný zádový systém
-docela malý objem

TL 30 II od ALPu
+klasický bederák (s molle)
+integrované postranní kapsy
+pro mne zajímavý maskovací systém (slovenský digitální les)
+zajímavá cena
-rozporuplné zkušenosti uživatelů s kvalitou ALP???

Všechny tři batohy jsem si vyzkoušel a do nejužšího rozhodování nepostoupil SPM. I přesto, že jsem měl možnost Berghause (bez kapes) za stejnou cenu jako ALP, zvolil jsem jeho konkurenta.

Dovolím si Vám tedy tento můj nový kousek představit a třeba tím někomu pomohu ve výběru.

Batoh je vylepšená TL 30 určená pro slovenskou armádu. Na rozdíl od základní verze má vylepšenou zádovou část, postraní kapsy, bederní pás a molle vazbu. Dle výrobce je zhotoven ze 600 cordury (od Dupontu). Když jsem ho porovnával s 25kou od SPM, která by měla být 300, tak jsou materiály zhruba stejné. Takže někdo tady lže… Jediný zip, který je na víku, je od společnosti YKK, veškeré spony jsou od ITW. Celkové provedení a šití se mi jeví dobře.

Pokud začnu od hlavní komory (je jednokomorový s přístupem z vrchu), není tady toho příliš k vidění. Jedna velká komora (do které se vejde i zimní péřák+ nějaké věci) kapsa na hydrovak a přístup k zádové výstuži. Tu tvoří duralové T a plastový plát. Komora je klasicky překryta víkem s jednou kapsou a molle vazbou na vrchu.

Čelo batohu je „dvojité“. Je k němu přidělána chlopeň (pro převlečník) na které je horizontálně molle vazba (např.pro přidělání karimatky). Pod chlopeň se vejde např. parka, US ešus…..

Na obou bocích jsou našity oválné kapsy, pod kterými je nechán průchod. Do kapes se vejde sedm 300 gramových konzerv nebo třeba litr rumu. Škoda že jejich průměr není o cca 2cm větší-pak by se tam vlezl i ešus Zebra. Pokud nejsou kapsy potřeba, dají se stáhnout.

Na spodní straně je opět molle vazba a malá kapsa pro pláštěnku. Já tam mám dáno pončo, které využívám i jako přístřešek.

Co se mi na batohu nejvíce líbilo je bederní pás s molle vazbou. Konečně budu mít čutoru, nůž a další potřebné věci po ruce. Bederák je popruhy přidělán k ramením popruhům-kvůli lepšímu vyvážení. Jak bývá zvykem, lze ho z batohu úplně oddělat.

Ramenní popruhy jsou středně polstrované. Rozhodně Bergahus je má „macatější“, SPMko ale zase měkčí. Až čas ukáže, jestli budou dostatečně pohodlné.

Takže asi tolik k mému vybírání. S batohem jsem toho zatím neměl možnost příliš nachodit, takže konečné hodnocení mne teprve čeká
Přílohy
WP_20151109_014.jpg
WP_20151109_013.jpg
WP_20151109_012.jpg
WP_20151109_007.jpg
WP_20151109_006.jpg
WP_20151109_005.jpg
WP_20151109_004.jpg
WP_20151109_003.jpg
WP_20151109_001.jpg

Zpět na Vybavení a dovednosti pro nocování v přírodě

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník