Právě je 29 bře 2024 15:31

NEZDOLNY.CZ

Ad omnia paratus

Petrolojevá lampa Meva - renovace

Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 415
Registrován: 24 zář 2015 19:19
Bydliště: Brno

Petrolojevá lampa Meva - renovace

Příspěvek od MacGyver » 02 lis 2015 08:51

V jedné kůlně jsem našel starou petrolejovou lampu Meva 885. Stáří více než 40 let. Byla dost v žalostném stavu, takže jsem váhal co s ní. Protože sklo bylo v perfektním stavu, rozhodl jsem se pustit do renovace. Koroze již začala znatelně oslabovat materiál, ale po očištění se ukázalo, že to není tak hrozné.

1. obrousit jemným smirkem korozi, zbytky barvy a nečistoty - cca 30 min
2. Umýt sklo cca 5 min
3. Základní antikorozní nástřik - základní barva ve spreji asi 5 vrstev - cca 10 min
4. Akrylátový nástřik - barva ve spreji asi 5 vrstev - cca 10 min
5. Kompletace - cca 5 min

Celkem tedy asi hodina práce a investice do barev cca 250 Kč. Výsledkem je funkční lampa.

Renovaci jsem chtěl urychlit "vypečením" laku v troubě, nicméně jsem omylem pec špatně nastavil. Naštěstí jsem si omyl uvědomil velmi rychle a škoda se omezila na několik bublinek na laku v místě, kde ho byla nanesena větší vrstva. Nazval jsem to tedy patinou a s výsledkem se více než smířil. Používáním stejně vzniknou šrámy.
Přílohy
DSCF0491.jpg
DSCF0496.jpg
DSCF0497.jpg
Vlastní zkušenost je nepřenosná!

Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 19
Registrován: 26 zář 2015 19:26

Re: Petrolojevá lampa Meva - renovace

Příspěvek od Acerada » 02 lis 2015 14:55

Super !! ;)
Není moudrý ten, kdo ví mnoho, ale ten, kdo ví, co je třeba. Ezop

Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 548
Registrován: 28 říj 2015 14:59

Re: Petrolojevá lampa Meva - renovace

Příspěvek od Josef » 02 lis 2015 19:11

A máš jistotu, že je to kvalitní výrobek - když se dožil tak "požehnaného" věku a přežil i tu renovaci... :lol:
V nejkomplikovanějších situacích nejspolehlivěji fungují obvykle ty nejprimitivnější technologie.

Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 415
Registrován: 24 zář 2015 19:19
Bydliště: Brno

Re: Petrolojevá lampa Meva - renovace

Příspěvek od MacGyver » 02 lis 2015 19:16

Měl jsem strach, že upadne nádobka od zbytku, ale vydržela. To bych už fakt neletoval.
Vlastní zkušenost je nepřenosná!

Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 548
Registrován: 28 říj 2015 14:59

Re: Petrolojevá lampa Meva - renovace

Příspěvek od Josef » 02 lis 2015 20:45

Ty boční "sloupky" nebývají k nádržce letované. To je jen zastrčené a zespodu (při výrobě ještě než nasadili a zalemovali dno nádržky) nějakým lisovacím trnem rozevřené. Když se to uvolní a lampa se viklá, dá se tam nanejvýš kápnout epoxydové lepidlo. Cín do mastné (od petroleje) nebo rezivé mezery chytat nechce, vyčistit se to tam dost dobře nedá a zapájet autogenem mosazí, to by zase nesnesl žár ten tenký plech. Někdy se ale povede dosáhnout tam kleštěmi s dlouhými čelistmi (jedna čelist dírou pro hořák do meziprostoru, druhá čelist shora, třeba i přes nějaký předmět, např. matičku) a uvolněný spoj postupně po obvodu sloupku silou zmáčknout.

Koukám na fotku, že tam máš nějaký úzký knot. Tato lampa by měla zvládat knot šířky cca 15mm.
V nejkomplikovanějších situacích nejspolehlivěji fungují obvykle ty nejprimitivnější technologie.

Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 415
Registrován: 24 zář 2015 19:19
Bydliště: Brno

Re: Petrolojevá lampa Meva - renovace

Příspěvek od MacGyver » 02 lis 2015 21:22

Ve všem máš pravdu. Já měl strach, že ten spodní pertl prostě upadne, ale vydržel. Kdyby to úplně upadlo, tak si myslím, že bych to dokázal očistit a pájením spojit. Ale to by bylo jen takové nesmyslné "cvičení".

S knotem máš pravdu a prásknu na sebe celý příběh. Jednoho dne, před několika lety jsem zjistil, že mi v zásobách chybí dostatek knotů do petrolejk. Tak jsem si to napsal na seznam. Ono pak jiného dne stojím u regálu v Makru a čtu "knoty do petrolejky". V regálu je jen směšně úzký a pak podezřele široký. A jelikož si to starý mazák doma nezměřil a nenosí v hlavě všechny tabulky, které kdy spatřili světlo světa jako Josef, učinil jsem rozhodnutí, že širší knot musí být správná volba. Naštěstí jsem nekoupil paletu, ale jen pár krabic, protože jsem záhy zjistil, že pro knot šířky 22mm nemám "žádné" využití, páč zahradní louče nevlastním. Takže přišla na řadu PA improvizace a pomocí nůžek jsem z něj pokusně vyrobil knot šíře 11mm. Experimentálně jsem zjistil, že se nerozpadne a dá se v pohodě použít. Takže tak :D

Kurňa chlape čeho ty si nevšimneš :shock: Na příštím beranovi musíme naplánovat složitější projekt, než pouhou kadibudku :mrgreen:
Vlastní zkušenost je nepřenosná!

 
Příspěvky: 124
Registrován: 24 zář 2015 09:51

Re: Petrolojevá lampa Meva - renovace

Příspěvek od Reiser » 03 lis 2015 07:31

Je to trochu offtopic ale dělá ještě dneska Meva kvalitní petrolejky nebo se spíš vyplatí zapátrat někde po půdách a tak? Většina nových petrolejek co jsem viděl je beznadějná čína. Chtěl bych pořídit nějakou kvalitnější na zahradu s tím že by to byla zároveň taková záloha pro nějaké nestandardní situace. Jinak to vypadá úžasně. Z petrolejky v tak šílenym stavu bych asi zkusil zachránit jen to sklo. Výsledek se fakt povedl.

Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 415
Registrován: 24 zář 2015 19:19
Bydliště: Brno

Re: Petrolojevá lampa Meva - renovace

Příspěvek od MacGyver » 03 lis 2015 07:49

Originál se už nevyrábí. Všechno je novovýroba, a ta podle mě nemá kvalitu ani kouzlo původní. Originál se ale dají koupit po bazarech a netu (aukro atd.) Je jich ještě celkem hojné množství a ceny jsou příjemné. Lidé si hodnotu zatím neuvědomují a drtivá většina jich lampu používá pouze jako dekoraci, takže hledí na vzhled. Patinované či rustikální = potlučené, odrbané, zašlé - TEDY VELMI DRAHÉ.

Podle mě je nejvyšší čas nakoupit dokud to jde.
Vlastní zkušenost je nepřenosná!


Zpět na Osvětlení a svítilny

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník