Právě je 28 bře 2024 18:22

NEZDOLNY.CZ

Ad omnia paratus

Svíčky

Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 415
Registrován: 24 zář 2015 19:19
Bydliště: Brno

Svíčky

Příspěvek od MacGyver » 06 bře 2018 08:22

Vyzkoušel jsem vychvalovanou svíčku IKEA TINDRA průměr 8cm výška cca 13cm. Už se neprodávají. Měl jsem je delší dobu v šuplíku. Svíčky se hodí leda jak dekorace. Kloudně svítit se s nimi nedá. V prostředku vyhoří tunel cca 4,5cm a plamínek hoří jako umíráček a při větší hloubce vyhořelého tunelu zdechne. Několikrát jsem je musel seřezávat. Jestli je někdo máte z minulosti, kdy se prodávali v akci a nemáte je vyzkoušené, tak směle do toho. Jako součást "nouzové" výbavy jsou k ničemu.
Přílohy
IMG_2870.JPG
IMG_2869.JPG
IMG_2868.JPG
Vlastní zkušenost je nepřenosná!

 
Příspěvky: 41
Registrován: 04 bře 2016 19:22

Re: Svíčky

Příspěvek od Brtník » 06 bře 2018 14:52

Já celkově radši nakupuju svíčky užší a vyšší, právě z toho důvodu, že líp svítí a parafín z nich dobře odtává.
Párkrát jsme taky domů koupily svíčky, který měly stejnej problém jako ta Tvoje. Je to k vzteku, když místo vánoční atmošky musíš pořád hlídat svíčky. Vždycky jsem měl pocit, že mají strašně tenký a křehký knot.
Jinak svíčky do zásoby kupuju většinou v Albertu a jsem s nima celkem spokojenej.
Letos poprvé plánuju výrobu domácích svíček z včelího vosku, tak snad se k tomu dostanu. Pokud s tím má někdo zkušenost, dejte vědět na co si dát pozor. Návodů na netu je dost, ale jak to znám, ne všechno funguje.

Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 8
Registrován: 14 úno 2018 17:13

Re: Svíčky

Příspěvek od homeck » 07 bře 2018 07:32

Ahoj,
já mám vyzkoušené (čti: i oblíbené) olejové svíčky, v bílém obalu. Hoří i dva dny. Ve spíži jich mám několik.

Obrázek

homeck

 
Příspěvky: 41
Registrován: 04 bře 2016 19:22

Re: Svíčky

Příspěvek od Brtník » 07 bře 2018 13:48

Na co je používáš? Já na vytápění skleníku.
Moc světla nedají, dost čoudí, ale hřejou a dlouho vydrží.
Tu značku co Ty sice neznám, ale všeobecně olejové svíčky se používají spíše venku (jako hřbitovní) a bývá to na nich i napsáno.
Několik jich taky mám.

Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 415
Registrován: 24 zář 2015 19:19
Bydliště: Brno

Re: Svíčky

Příspěvek od MacGyver » 07 bře 2018 20:16

Obecně téma svíčka, je asi jedno z nejprimitivnějších témat, jaké můžeme řešit. Nejedná se o žádný složitý engineering. Důležité je upozornit na to, že shromažďování zásob pouze v dobré víře bez praktické zkušenosti, může mít naprosto opačný efekt. Se mnou se toto téma táhne jako červená linie. Dnes a denně mě lidi přesvědčují o něčem, a když se jich zeptám jestli to mají ověřené v praxi tak kroutí hlavou jak nemocní osli.

Znám hodně lidí, kteří se připravují na "zajímavé časy" kteří propadli fetišizmu shromažďování, bez toho aby obětovali vzorek pro praktiskou zkušenost. V praxi pak mohou být velmi nemile překvapeni. Hrát na klavír se bez hraní na klavír naučit nedá!

Zpět na stromy. Jen velmi málo svíček s "tlustým" profilem funguje jako spolehlivý zdroj světla. Klasická svícnová svíce je podle mě ideální. V situaci, kdy potřebujete použít svíci vás většinou nezajímá, že svíce nesvítí, ale zybde vám spouta vosku, který můžete dále použít. Zajímá vás, aby jste dostali šanci ještě někdy se zbylým voskem pracovat.
Vlastní zkušenost je nepřenosná!

 
Příspěvky: 41
Registrován: 04 bře 2016 19:22

Re: Svíčky

Příspěvek od Brtník » 07 bře 2018 21:18

Primitivní témata mají na podobných fórech větší význam, než sáhodlouhé odborné elaboráty. Právě tady si moc lidí uvědomí, že to, co předpokládají jako samozřejmost třeba vůbec nefunguje. Zjištění základních omylů je pro většinu lidí motivací, aby se přestali řídit svými pocity, ale začali se řídit znalostmi a zkušenostmi svými i jiných. A proto si ty zkušenosti tady vyměňujem.

Hromadění zásob je opravdu někdy až úsměvné. Zoufalci se v dobré víře zásobují trvanlivými potravinami, které neumí upravit. Mají spoustu strojů a nástrojů, co neumí používat. Prostě mají spoustu materiálu s tím, že až to bude pořeba, tak se to naučí využít ve svůj prospěch. Společně s různými plány B,C,D .... to svědčí spíš o stihomamu dotyčných a jejich malou důvěru ve své schopnosti.
Rozumný zásoby a nějaký jeden plán na opuštění bydliště jsou podle mě vhodné, ale víc už ne. Důležitější je něco znát a umět.

Zpět k svíčkám. Doporučuji mít taky nějaký svícen a dobrý jsou i sirky na zapálení :D

Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 8
Registrován: 14 úno 2018 17:13

Re: Svíčky

Příspěvek od homeck » 08 bře 2018 14:33

To, že uvedených svíček mám ve spíži několik, pouze znamená, že je používám k primárnímu účelu. Tím je opravdu zapálení v lucerně na hřbitově, na který docela často chodíme. Ale mám je vyzkoušené také při výpadku proudu a i jsem s nimi četl knížky na zahradě v chatičce. Mám u nich rád plamen, který se tolik nechvěje a nebliká, jako u čistě parafínových. Ke čtení mnohem lepší.
Vzhledem k tomu, že ještě bydlím v paneláku, nemůže se u mě syslení rozvinout do nezdravé úrovně :-)
Ale souhlasím s tím, že co nemám vyzkoušeno, nemá cenu schraňovat. Obětování "vzorku" k vyzkoušení je základ.

Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 548
Registrován: 28 říj 2015 14:59

Re: Svíčky

Příspěvek od Josef » 08 bře 2018 18:44

MacGyver svým testem vlastně udělal velmi důležitou zkoušku a přinesl odpověď na to, jaký optimální průměr má mít svíčka z vosku (parafínu) ze kterého je vytvořena. Je to průměr odpovídající průměru "kráteru", který se samovolně vytvořil. Větší svíčka bude tvořit kráter, protože teplo plamene nedokáže roztavit vosk do větší vzdálenosti od knotu. Menší svíčka si utaví okraje a vosk bude rychle odkapávat a stékat na svícen. Ale pozor, je to individuální - v závislosti na teplotě tání toho kterého konkrétního materiálu a i na teplotě okolí (v mrazu může tvořit kráter i tenká svíčka). Jiné to bude pro odlitý parafín, jiné pro parafín lisovaný z granulátu a jiné pro včelí vosk. Vcelku optimálně "vychytaný" průměr mají svíčky, které se používají na adventní věnce. Alespoň ty, které jsme měli letos, loni i předloni nedělaly ani kráter, ani nekapaly a shořely téměř až úplně dolů.

Mezi mé oblíbené svíčky patří tahle:
svicka-v-plastu.jpg
svicka-v-plastu.jpg (7.09 KiB) Zobrazeno 11706 krát

Ale musí se trochu upravit. Jakmile část parafínu vyhoří, začne totiž docházet v plastovém kalíšku k turbulenci vzduchu a nepříjemnému poblikávání plamene. Proto hned u nové ještě nezapálené svíčky vyklepnu lisovaný "špalík" vosku z kalíšku ven a kalíšek zkrátím tak, aby byl o 5mm nižší než vosk. Zezačátku se parafín nedokáže roztavit natolik, aby se vylil přes nízký okraj. Když se pak svíčka po delším hoření zkrátí a celý obsah kalíšku se roztaví, je kalíšek už natolik mělký, že k turbulenci nedochází a plamen hoří klidně. Z vyhořelé svíčky vyhodím plechový "stojánek" knotu a do už jednou použitého kalíšku vsunu nový vosk i s knotem (z nové nepoužité svíčky). Tím opakovaně využiji už jednou zkrácený kalíšek a nemusím zkracovat každou svíčku. Kalíšek to zvládne 3 až 4-krát. Pak už je vhodné ustřihnout nový, nezačouzený.

Jinak ale svíčku jako nouzové světlo moc nedoporučuji. Její výkon nejde regulovat, světelný výkon není nic moc a pokud není schována uvnitř nějaké plechové lucerny, je to jedno z nejnebezpečnějších svítidel v domácnosti (horko nad plamenem, do plamene se může při průvanu dostat třeba závěs nebo část oděvu kolemjdoucího, při dohořívání může zapálit podklad). V lucerně ale svíčka poslouží dobře. Je to nepáchnoucí zdroj světla, který nezačadí sklo lucerny. Hodí se při dlouhodobém výpadku elektřiny jako orientační světlo třeba na chodbu nebo na schodiště.
V nejkomplikovanějších situacích nejspolehlivěji fungují obvykle ty nejprimitivnější technologie.


Zpět na Osvětlení a svítilny

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 8 návštevníků