Právě je 28 bře 2024 09:49

NEZDOLNY.CZ

Ad omnia paratus

Tritiový přívěšek

Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 548
Registrován: 28 říj 2015 14:59

Tritiový přívěšek

Příspěvek od Josef » 06 bře 2016 09:58

Princip, funkce:
Tritiový přívěšek je vlastně dvoumilimetrová zatavená skleněná trubička, která je z vnitřní strany opatřená luminiscenční látkou a naplněná tritiem, což je radioaktivní plyn (hodně podobný běžně známému héliu, kterým se plní balónky). Aby se trubička nerozbila, je uložená v průhledném plastovém přívěšku na klíče. Radioaktivní tritium se postupně rozpadá, jeho záření dopadá na luminiscenční vrstvu uvnitř trubice, kde se neviditelné záření tritia změní na běžné viditelné světlo. Světelný "výkon" postupným rozpadem tritia klesá, ale nejméně deset let bude v praxi plně použitelný a nepřetržitě svítit. To je základní rozdíl proti všem ostatním fotoluminescenčním látkám. Ty musíte nejprve na světle nasvítit a teprve pak světlo vydávají. Jenže věc, pokud ji máte dlouhodobě uloženou v batohu nebo nosíte v kapse, není vystavená světlu tak, aby se měla čas nasvítit. A když ji potřebujete a vytáhnete ze tmy, prostě nesvítí. Zatím co tritium, které používá svou vlastní vnitřní energii, svítí vždy a nepřetržitě. V tom je ten zásadní rozdíl.

Barva světla:
Druh luminiscenční látky na vnitřní straně trubičky určuje, jakou barvu bude mít výsledné světlo. Účinnost luminiscenčních látek je různá, nejlépe pro naše oči zpracují neviditelná záření luminiscenční látky svítící zeleně. (Ne nadarmo byla magická oka, osciloskopické obrazovky či displeje starých kalkulaček zelené.) Vcelku obstojně pracuje i luminiscenční látka žlutá. Červená a modrá už má účinnost podstatně menší a subjektivně vnímáme menší jas. Mnozí se při slově radioaktivita otřesou hrůzou, ale zářič můžete považovat za bezpečný (ve srovnání s mnoha jinými radioaktivními látkami, které nás v běžném životě obklopují). Dolet radioaktivních částic je velmi malý (řádově milimetry) a navíc jejich valná většina se zastaví o luminiscenční látku a sklo, kde předají svou energii. Pokud snad nějaká částice přeci jen náhodou proletí za tuto bariérou, plastový obal svou tloušťkou zajišťuje dostatečný odstup od okolních předmětů, včetně našich rukou a pod., že na tak velkou vzdálenost už záření samo o sobě zanikne. Žádné nebezpečí, ani při dlouhodobém nošení, vám tedy nehrozí (ono by se to pak jaksi nemohlo ani volně prodávat, že...)

Vzhled a velikost přívěsku s tritiovým zářičem ve srovnání se svazkem klíčů:
tritiovy-privesek.jpg
tritiovy-privesek.jpg (37.03 KiB) Zobrazeno 10147 krát

Jak moc přívěšek svítí?
Mám přívěšek zelený, prodejcem označovaný jako velikost "Glowring" se zářičem dlouhým 22mm v čirém šestihranném plastovém pouzdře. Popravdě řečeno - na denním světle svítí sotva znatelně. Nakouknete-li do kapsy, tam už jasně vidíte, že "to" svítí. A pokud se v noci nebo v uzavřené místnosti po čtvrthodině rozkoukáte, to už bude něco jiného - budete schopni bez potíží procházet tmavou chodbou, osvětlit si dveře, najít zámek a zastrčit klíč. Dokonce zjistíte, že přívěšek sám o sobě oslňuje a že je vhodné držet ho tak, aby jeden z prstů stínil vaše oči před jeho přímým světlem. Prodejce na svých stránkách ukazuje, že při světle přívěšku lze číst mapu. Ano, je to pravda. Na mapě toho ale uvidíte víc, než ukazují fotky prodejce (pokud budete v noci rozkoukaní). On je totiž velký problém vyfotit přesně to, jak co vnímá lidské oko. Proto jsem převzal původní fotografii a pokusil jsem se ji softwarově upravit tak, aby se blížila realitě. Mapu, jízdní řád nebo jakýkoli jiný text na ploše cca 10x10cm si bez potíží přečtete. Ale u mapy pozor! V zeleném (i jakémkoli jiném monochromatickém) světle jsou potlačené barvy, takže na mapě neuvidíte zeleně vybarvené plochy lesa, ani zelené turistické značky. Ztracené klíče opatřené přívěškem zahlédnete v trávě nejméně na 10 metrů. Člověka mávajícího přívěškem v naprosté tmě nejméně na 25 metrů. Když vám spadne čelovka a nárazem z ní vypadnou baterie, budete sice muset na místě dopadu slídit po kolenou, ale s přívěskem máte docela slušnou šanci je najít, všechny posbírat a vložit nazpět. Pro speleology, horníky či kohokoliv jiného, kdo by mohl zůstat z nějaké vážné příčiny v temných prostorách déle než je zdrávo, by měl být přívěšek "povinnou výbavu".

Mapa osvětlená tritiovým přívěskem: (upraveno dle subjektivního vjemu po rozkoukání ve tmě)
osvetleni-mapy.jpg
osvetleni-mapy.jpg (20.3 KiB) Zobrazeno 10147 krát

Tritiový přívěšek není věc, bez které byste se v běžném životě neobešli. Ale pokud si chcete udělat radost, pořiďte si ho. On si totiž to své místo ve vašem životě najde nejen v nějaké krizové situaci, ale i ve zcela běžném denním životě. Já jsem si ho koupil "jen tak" k vánocům, abych měl pod stromečkem taky nějakou tu rozpadlickou drobnůstku na hraní (I když popravdě řečeno, ona to moc levná záležitost není - skoro čtyři stovky.) a nic moc jsem od toho neočekával. Ale po několika měsících musím konstatovat, že to byla užitečná investice - přestal jsem si zbytečně rozsvěcet na chodbě i při odemykání dveří.
V nejkomplikovanějších situacích nejspolehlivěji fungují obvykle ty nejprimitivnější technologie.

 
Příspěvky: 43
Registrován: 26 zář 2015 07:35

Re: Tritiový přívěšek

Příspěvek od Jaromír » 06 bře 2016 13:47

Tritiový přívěšek bych normálně nekoupil, ta pětistovka s poštovným se podle mě dá využít lépe.
Přívěšek jsem dostal jako dárek k hodinkám.
Nosím ho na klíčích pár měsíců a můžu potvrdit že je to užitečná věc.

Slouží mi pouze pro orientaci "kde mám klíče" a v kombinaci se svítilnou GP discovery na klíčích je to nejlepší kombinace kterou sem kdy měl.
Najít klíče potmě není problém a zbytek obstará LED svítilna.

Přívěšek mám na klíčích od poloviny prosince a teď při focení, na to koukám už má prasklinu v dolní části! čekal sem že vydrží víc.
Svítilnu GP normálně roztluču na klíčích do roka..
Přílohy
P1180261.JPG

 
Příspěvky: 63
Registrován: 25 zář 2015 13:05

Re: Tritiový přívěšek

Příspěvek od cipis » 06 bře 2016 22:51

Já si vyvrtal do mušky 2mm dírku a zalepil to tam. Není to jak tovární, ale na airsoftku stačí :)

 
Příspěvky: 13
Registrován: 26 bře 2016 23:57

Re: Tritiový přívěšek

Příspěvek od K4cer » 27 bře 2016 14:14

Tritiový přívěsek mám a velmi se mi osvědčil.

Mám ho hned vedle klíče vod automobilu, páč ten ve tmě hledám nejčastěji; hodí se i v případě potřeby rychle odemknout a nastartovat. Pro nalezení klíčů ve tmě je samozřejmě jedno kde je přívěsek umístěn.

Je fajn když má každý z jednotky (manželka třeba) jinou barvu přívěsku, ve tmě je hned jasné kdo má kde klíče.


Zpět na Osvětlení a svítilny

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků