Právě je 29 kvě 2020 20:03

NEZDOLNY.CZ

Ad omnia paratus

Petrolejové lampy knotové

 
Příspěvky: 1
Registrován: 24 srp 2019 22:35

Re: Petrolejové lampy knotové

Příspěvek od Peterta3 » 24 srp 2019 23:10

Dobry vecer,mate peknu web stranku.Je super!
Prosil by som o info-mam stare petrolejky Meva a mozem potvrdit,ze su uzasne.Su mojimi vernymi spolocnikmi pri vecernych posedeniach na zahrade.Mam 863, 864 a 865.Najviac mi reze 863.Je to moja laska.Prosim ale o info,co znamenaju cislice na na spodku lazenky-plechovej nadobky na palivo.Dakujem.
Peter-Vysoke Tatry,SR.

Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 450
Registrován: 28 říj 2015 14:59

Re: Petrolejové lampy knotové

Příspěvek od Josef » 09 úno 2020 18:30

Všiml jsem si, že v tomto vláknu mám zásadní nedostatek - zapomněl jsem se zmínit o lampě Feuerhand. A to je chyba, protože je to prakticky jediná dnes dostupná lampa na českém trhu, která může být bez obav srovnávána s legendární Mevou 864, ba dokonce ji v mnohém předstihuje. Dovolte abych to napravil a představil vám ji.

Větruvzdorná petrolejová lampa Feuerhand Baby special 276
Jedná se o ruční přenosnou plechovou (jak se dříve říkalo "vozovou") knotovou petrolejovou lampu střední velikosti.

- výrobce Feuerhand, součást německého koncernu Petromax
- celková výška od nádržky po komínek 26 cm
- průměr nádržky 13,5 cm
- max. šířka přes boční trubice 15 cm
- výška světla plamene nad stolem 11 cm (při postavené lampě)
- výška světka plamene pod hákem 27 cm (při zavěšené lampě)
- bavlněný knot šířky 12 mm
- cylindr č.1275 (1276) Suprax (horní průměr 65 mm, spodní průměr 59 mm, výška cca 86 mm)

Vzhled lampy Feuerhand Baby special 276
Lampa-Feuerhand-Baby-276.jpg
Lampa-Feuerhand-Baby-276.jpg (38.3 KiB) Zobrazeno 3550 krát

Dílenské zpracování
Nejlevnější verze lampy je z lesklého, dostatečně silného pozinkovaného plechu. Lampa je pevná, stabilní, nic na ní nepruží a nevrže. Dobře se otevírá i zapaluje. Zdvihací páčka je vlevo, regulace knotu vpravo - nic si nepřekáží, dobře se s ní manipuluje. Sílu plechu se mi nepodařilo změřit, protože hrany plechu jsou prakticky všude zalemované, aby nebyly ostré. Navíc to vypadá, že výrobce používá na různé díly různě silný plech. Barevné varianty lampy nejsou jen lakované na surový černý plech (jak bývala Meva), ale jsou také z pozinkovaného plechu a teprve na něj dodatečně lakovány. Lampa tím má hned dvojí ochranu proti korozi a při poškození lakované vrstvy hned nezreziví. Pozinkování má svou nemalou výhodu i uvnitř nádržky, kdy vám případná vysrážená voda v palivu nezpůsobí důlkovou korozi a nežádoucí prosakování paliva z nádrže.

Hoření a plamen
"Rozfukový" klobouček je na první pohled sice dosti otevřený, ale rozfuk plamene funguje překvapivě dobře. Pokud řádně zastřihnete knot, aby z něj netrčely nitě a budete udržovat naplněnou nádržku, docílíte do široka rozprostřeného, vysoce svítivého plamene, který končí ostře ohraničeným okrajem a nečadí. Dírkované dno pod cylindrem je překryto plochým ochranným mezikružím, které usměrňuje proud čistého vzduchu na obvod kloboučku a kromě toho i malými dírkami umožňuje přístup vzduchu z vnitřní strany ke sklu cylindru. Uspořádání zlepšuje stabilitu plamene za větru. Česká Meva to v běžné civilní verzi nikdy eměla, používalo se jen ve starší vojenské verzi.

Svítivost lampy
Udělal jsem srovnávací test mezi originál (téměř novou) Mevou vyrobenou v osmdesátých letech minulého století a novým Feuerhandem. Obě lampy byly vyleštěny co to šlo, naplněny na maximum čerstvým lampovým olejem značky PePo. Obě byly osazeny novými knoty ustřiženými z jedné metráže. Po nasáknutí knotu (15 minut) a rozehřátí lamp (20 minut) byly plameny seřízeny na maximální výšku tak, aby ještě nedocházelo k čazení. Lampy byly otočeny tak, aby se uplatnila plná plocha plamene (i když je hořák v lampě umístěný šikmo). Pak byla svítivost obou lamp mezi sebou meřena porovnávací metodou (Bunsenův fotometr). Výsledné zjištění bylo, že ač obě lampy vykazují mírně odlišný tvar plamene (Meva výrazný "motýlek", Feuerhand spíš čistý "obdélníček"), je svítivost obou lamp prakticky stejná nebo možná o zlomeček vede Feuerhand.

Zaměnitelnost dílů
Když už srovnávám, je dobré vědět, že i když se liší tvarem i druhem skla - cylindr z Feuerhandu pasuje na originál Mevu. A cylindr z originál Mevy zase na Feuerhand. Knoty jsou také stejné. Nádržka Feuerhandu je objemově nepatrně větší a má i větší zátku než Meva. Zátky těchto dvou lamp proto zaměnit nelze.

Závěrem
Nevím zda firma Feuerhand skutečně vyrábí lampy v Německu nebo si nechává dělat díly v Ásii. Asi je to úplně jedno, protože ve výsledku je to kvalitně provedený výrobek. Pokud jde o cenu, ta je "německá" určitě. Když zavzpomínám, tak originál Meva se před revolucí prodávala v železářství za 45,-Kčs. Ceny a platy se od té doby změnily asi desetinásobně. Při přepočtu by dnes originál Meva stála zhruba 450,-Kč. To celkem koresponduje s tím, že se v armyšhopech před pár lety poslední kusy Mevy prodávaly za výprodejovou cenu 380,-Kč. Nový pozinkovaný Feuerhand s cylindrem z ohnivzdorného skla dnes stojí 540,-Kč. Pozinkovaný a lakovaný Feuerhand je za téměř devět stovek (ale co do protikorozní ochrany jej nemůžeme s Mevou srovnávat, Feuerhand má lepší). Je to málo nebo mnoho? Kdybych neměl doma už nakoupené Mevy, tak bych do toho ty peníze investoval. Lampu nekupujete každý den a je možná lépe mít dražší a kvalitní než lacinou, ale mizernou. Záleží na vás a vaší volbě.
K lampám střední velikosti se dá na internetu sehnat i textilní přepravní obal. Pro někoho možná zbytečnost. Ale ruku na srdce - máte svoji lampu skutečně uschovanou tak, aby v okamžiku, když ji budete potřebovat, nebyla celá zaprášená a umaštěná?
V nejkomplikovanějších situacích nejspolehlivěji fungují obvykle ty nejprimitivnější technologie.

 
Příspěvky: 39
Registrován: 04 bře 2016 19:22

Re: Petrolejové lampy knotové

Příspěvek od Brtník » 11 úno 2020 16:48

Jaká je trvanlivost paliva do lamp? Tedy skutečná, ne deklarovaná.

Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 450
Registrován: 28 říj 2015 14:59

Re: Petrolejové lampy knotové

Příspěvek od Josef » 11 úno 2020 18:05

Nedávno jsem dával do lampy petrolej, který jsem kupoval někdy před rokem 2011. Měl jsem ho v plastovém kanystru hermeticky uzavřený, v chladném koutě garáže. Žádné změny jsem si nevšiml. Hoří (a smrdí) normálně.
V nejkomplikovanějších situacích nejspolehlivěji fungují obvykle ty nejprimitivnější technologie.

Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 450
Registrován: 28 říj 2015 14:59

Re: Petrolejové lampy knotové

Příspěvek od Josef » 21 bře 2020 18:46

Užitečná drobnost - vzdálenost mezi nádržkou a zrcadlem není u lampy zvolena náhodně. Je to přesně ta mezera, kam si můžete zaklesnout krabičku zápalek a mít ji vždy připravenou k okamžitému použití:

petrolejka-a-zapalky.jpg
petrolejka-a-zapalky.jpg (62.53 KiB) Zobrazeno 3224 krát
V nejkomplikovanějších situacích nejspolehlivěji fungují obvykle ty nejprimitivnější technologie.

Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 450
Registrován: 28 říj 2015 14:59

Re: Petrolejové lampy knotové

Příspěvek od Josef » 12 dub 2020 12:27

Před nějakým časem, o vánočních svátcích, jsem se pokoušel co nejdéle udržet tzv. "betlémské světlo". Při pravidelném dolévání hořela petrolejová lampa na mírný plamen nepřetržitě dnem i nocí 10 dní (šlo by to i déle, ale škoda paliva). Jako palivo byl použitý čirý lampový olej PePo prodávaný v PETlahvích. Za celou tu dobu bylo potřeba 3x povysunout knot. Cylindr jsem nečistil a jeho stav po 10 dnech svícení si můžete prohlédnout na níže uvedené fotografii. Nikde žádné saze, ale povrch cylindru se postupně pokryl kapičkami nějaké zkondenzované lepkavé olejovité kapaliny, která však nesnižovala prostupnost světla. Olejovitá sraženina šla setřít hadříkem namočeným v nitro-ředidle.
Takže toť má praktická zkušenost s lampovým olejem a příští rok, pokud to vyjde, to prozměnu zkusím s klasickým smradlavým petrolejem prodávaným v plechovkách.

Detail cylindru po desetidenním testu:
cylindr-po-tydnu-sviceni-lamp-olejem.jpg
V nejkomplikovanějších situacích nejspolehlivěji fungují obvykle ty nejprimitivnější technologie.

 
Příspěvky: 1
Registrován: 29 kvě 2020 10:55

Re: Petrolejové lampy knotové

Příspěvek od norrsken » 29 kvě 2020 12:16

Josefe, po delším čase srdečně zdravím z Přerova. Vidím, že disponuješ Mars lampou typu Eagle. Rád bych se zeptal, jak hodnotíš kvalitu spalování v Eagle ve srovnání s klasickou petrolejkou s dlouhým cylindrem. Provedení hořáku i cylindru Eagle se podobá přenosným větruvzdorným lampám (Meva, Feuerhand...). Tyto plechové lampy jsou primárně určeny do venkovního prostředí, hlavním požadavkem je mechanická odolnost a větruvzdornost. Dokonalost spalování je v nich druhořadá a dle mých zkušeností znatelně horší než u klasické petrolejky hlavně v důsledku krátkého širokého skla a provedení hořáku. Spaliny jsou v uzavřené místnosti cítit, plamen je žlutší a temnější. Netrpí lampa Eagle stejnými nectnostmi? Pokud ano, Mars nabízí pro tutéž šíři knotu, tj. 11''', i klasické provedení, které by bylo do místnosti výhodnější (a o pár korun levnější).
Já sám používám v místnosti nejmenší z MARS klasických lamp s plochým knotem 5''', jako palivo klasický petrolej na svícení, který obvykle kupuji ve 4 l balení. Při současných cenách paliva mi lampy s širším knotem přijdou jako přílišní žrouti. Pokud svátečně potřebuju víc světla, natlakuju "Starklichtlampe" Petromax Rapid 150 CT. Je to malá sestra velké klasické petromaxky, ale i tak její světelný výkon téměř nikdy nevyužívám naplno. Stihl jsem ji před pár lety koupit přes jeden brněnský e-shop i s příslušenstvím. Místo keramického hořáku jsem osadil nerezový s výrazně delší životností. Lampa je z poctivé mosazi, avšak výroba již mimo Deutschland, takže jsem si musel pohrát s odjehlením otřepů po lisování. Vhodným mezistupněm mezi lampou s plochým knotem a tlakovou petrolejkou by byla knotová lampa s válcovým hořákem. Jednu takovou funkční z konce Rakouska-Uherska jsme měli po babičce, ale bohužel se nedochovala. Dnes je vyrábí jako luxusní zboží například Karskrona Lampsfabrik, Blekinge, Švédsko. Cena je příšerná. A podle úvodu jejich katalogu si sklo nechávají foukat u "tradičních mistrů v Norra Böhmen" - tedy v severních Čechách...

Předchozí

Zpět na Osvětlení a svítilny

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 návštevníků