MacGyver svým testem vlastně udělal velmi důležitou zkoušku a přinesl odpověď na to, jaký optimální průměr má mít svíčka z vosku (parafínu) ze kterého je vytvořena. Je to průměr odpovídající průměru "kráteru", který se samovolně vytvořil. Větší svíčka bude tvořit kráter, protože teplo plamene nedokáže roztavit vosk do větší vzdálenosti od knotu. Menší svíčka si utaví okraje a vosk bude rychle odkapávat a stékat na svícen. Ale pozor, je to individuální - v závislosti na teplotě tání toho kterého konkrétního materiálu a i na teplotě okolí (v mrazu může tvořit kráter i tenká svíčka). Jiné to bude pro odlitý parafín, jiné pro parafín lisovaný z granulátu a jiné pro včelí vosk. Vcelku optimálně "vychytaný" průměr mají svíčky, které se používají na adventní věnce. Alespoň ty, které jsme měli letos, loni i předloni nedělaly ani kráter, ani nekapaly a shořely téměř až úplně dolů.
Mezi mé oblíbené svíčky patří tahle:
- svicka-v-plastu.jpg (7.09 KiB) Zobrazeno 13997 krát
Ale musí se trochu upravit. Jakmile část parafínu vyhoří, začne totiž docházet v plastovém kalíšku k turbulenci vzduchu a nepříjemnému poblikávání plamene. Proto hned u nové ještě nezapálené svíčky vyklepnu lisovaný "špalík" vosku z kalíšku ven a kalíšek zkrátím tak, aby byl o 5mm nižší než vosk. Zezačátku se parafín nedokáže roztavit natolik, aby se vylil přes nízký okraj. Když se pak svíčka po delším hoření zkrátí a celý obsah kalíšku se roztaví, je kalíšek už natolik mělký, že k turbulenci nedochází a plamen hoří klidně. Z vyhořelé svíčky vyhodím plechový "stojánek" knotu a do už jednou použitého kalíšku vsunu nový vosk i s knotem (z nové nepoužité svíčky). Tím opakovaně využiji už jednou zkrácený kalíšek a nemusím zkracovat každou svíčku. Kalíšek to zvládne 3 až 4-krát. Pak už je vhodné ustřihnout nový, nezačouzený.
Jinak ale svíčku jako nouzové světlo moc nedoporučuji. Její výkon nejde regulovat, světelný výkon není nic moc a pokud není schována uvnitř nějaké plechové lucerny, je to jedno z nejnebezpečnějších svítidel v domácnosti (horko nad plamenem, do plamene se může při průvanu dostat třeba závěs nebo část oděvu kolemjdoucího, při dohořívání může zapálit podklad). V lucerně ale svíčka poslouží dobře. Je to nepáchnoucí zdroj světla, který nezačadí sklo lucerny. Hodí se při dlouhodobém výpadku elektřiny jako orientační světlo třeba na chodbu nebo na schodiště.