Právě je 19 dub 2024 14:14

NEZDOLNY.CZ

Ad omnia paratus

Ošetřování a impregnace obuvi

 
Příspěvky: 43
Registrován: 26 zář 2015 07:35

Ošetřování a impregnace obuvi

Příspěvek od Jaromír » 26 lis 2015 21:08

Co doporučíte na impregnaci a údržbu momentálně nových bot Hanwag alaska. Budu rád za typy triky,
čemu se vyhnout?
doma mám momentálně: G-WAX, Footwear Proofer
http://www.hudy.cz/impregnace_obuv/gran ... 31859.html
http://www.hudy.cz/impregnace_obuv/gran ... 35640.html
A nějakou univerzální silikonovou ve spreji musel bych se podívat.

Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 415
Registrován: 24 zář 2015 19:19
Bydliště: Brno

Re: Opravy obuvi

Příspěvek od MacGyver » 27 lis 2015 06:00

Hele ona je to alchimie, která se zároveň strašně rychle vyvíjí. Hlavně si musíš vybrat jednu firmu a řadu přípravků, které jsou spolu kompatibilní a doplňují se. Ideální je jeden jediný krém, který budeš používat po celou dobu životnosti bot. Všelijaká kombinace a používání více přípravků na jednou jsou vyhozené peníze a můžeš botám víc uškodit než pomoci.

Hanwag Alasek jsem prochodil několik párů a používal jsem na ně vždy jen krém od Grangers, který doporučoval výrobce a k novým botám je tehdy dával jedno balení zdarma: http://www.rockpoint.cz/impregnace-gran ... 4030019-2/

U kožených bot s membránou, jde především o udržování kůže v takovém stavu, aby nepopraskala a nevyschla. Každý přípravek se chová jinak a různě pohodlně se aplikuje. Impregnace ve spreji na bázi silikonu na celokožené boty obecně nedoporučuji.
Vlastní zkušenost je nepřenosná!

 
Příspěvky: 55
Registrován: 26 zář 2015 16:27

Re: Ošetřování a impregnace obuvi

Příspěvek od goral » 28 lis 2015 09:04

Asi takhle:

Dokud funguje na botach goretex, doporucuju pouze kondicioner (viz macuv grangers). Pecuje o kuzi, impregnuje dostatecne a zbytek vlhkosti ti pochyta GTX.

Jakmile praskne gorac, je nutnost prejit na silnejsi kalibr na bazi vceliho vosku. Ten snizuje prodysnost cele boty ale zase mnohem lepe impregnuje (vysusovani vosku se vetsinou resi dodatecnou surovinou v kremu).

U celokozenych bot (bez gorace) mam vytecnou zkusenost s Limmerem, ktery neni na bazi vosku, vyborne dycha a vyzivuje kuzi. Nepovedlo se mi najit, jak kooperuje s goretexem, samotnyho by me to zajimalo.

Jo a dulezite je samozrejme perfektni umyti kuze pred impreganci. Na to jsou dobry sedlarsky mydla (bez impregnace!), ktery opravdu umyji kuzi a zaroven ji nic neudelaji.

 
Příspěvky: 55
Registrován: 26 zář 2015 16:27

Re: Ošetřování a impregnace obuvi

Příspěvek od goral » 28 lis 2015 09:05


 
Příspěvky: 43
Registrován: 26 zář 2015 07:35

Re: Ošetřování a impregnace obuvi

Příspěvek od Jaromír » 28 lis 2015 09:14

Děkuji ti, právě přečetl sem spoustu diskuzí i článků, každý doporučuje něco.
Kombinovat různé přípravky se my právě nechce. koupím kondicionér a krém od Grangers víc nebudu řešit.
A ještě dotaz nanést krém můžu klidně hned? v obchodě mě tvrdil že zatím není potřeba impregnovat nové boty
že jsou "impregnované" z výroby. Prý až po čase až bude kůže "vyschlá" nebo tak něco. To se my nechce.

Osobně nehledám v tom velkou vědu, jen k těm botám nechci přistupovat jako doposud k pracovkám co sem hojně nosil a dřív než se začali rozpadat sem je zničil v lese při práci s pilou, a nakonec v dílně u sváření.

 
Příspěvky: 55
Registrován: 26 zář 2015 16:27

Re: Ošetřování a impregnace obuvi

Příspěvek od goral » 28 lis 2015 20:53

De facto maji pravdu. Jakmile kuze zacne nasakat, je cas na poiradne umyti a prvni impregnaci.
Grangers kondicioner ti vystaci, jak jsem psal, jako jediny pripravek na dobu, dojud bude goretex v bote ok.

Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 415
Registrován: 24 zář 2015 19:19
Bydliště: Brno

Re: Ošetřování a impregnace obuvi

Příspěvek od MacGyver » 29 lis 2015 09:22

Setkal jsem se s tím, že prodejci se snaží prodat k obuvi co nejvíce různých přípravků, ponožek atd. Je to zcela logické, protože většina prodavačů má procento s tržby, kterou se jim podaří udělat. V případě outdoor chemie si dejte obzvlášť pozor. Je to jedna z mála věcí, na které se dá v této branži vydělat a nejsou s tím žádné starosti (reklamace den před skončením záruční doby atd.) Prodejci nejde v mnoha případech o odbornost, ale o tržbu. Je důležité ale zdůraznit, že vám ani výrobkům, které hodláte ošetřovat nadměrná péče ani plýtvání nijak neublíží. Pocítí to pouze vaše peněženka, strávíte údržbou zbytečný čas a odnese to životní prostředí.

Přípravky by se měli používat s rozumem. Pokud peníze utracené za chemii převýší v čase životnosti výrobku jeho cenu, je to špatně.
Vlastní zkušenost je nepřenosná!


Zpět na Oblečení

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník