Právě je 28 bře 2024 20:43

NEZDOLNY.CZ

Ad omnia paratus

Vapour barrier

 
Příspěvky: 55
Registrován: 26 zář 2015 16:27

Vapour barrier

Příspěvek od goral » 01 lis 2015 20:43

Další zajímavostí je tzv. Vapour Barrier.
Dopředu předesílám, že mé zkušenosti zde jsou pouze částečné.

Co je největší nepřítel turisty nejen v zimě? Vlhkost. Vlhkost snižuje izolační vlastnosti úplně každého materiálu a to může mít dost zásadní následky. Způsobů, jak bojovat s vlhkostí je mnoho. Od volby rychleschnoucích materiálů, přes nošení rezervního oblečení, usušení u ohně atd.
Problém ovšem nastává u delších expedic, kdy je nereálné na sobě při nízkých teplotách vše usušit. O ohni často taky nemůže být řeč a promočený spacák je totálním zabijákem.
V tuto chvíli se dá sáhnout po Vapour Barrier.
Zjednodušeně si představte kus igelitu přímo na těle, který zabraňuje vlhkosti z těla se dostat dále. Další vrstva tedy nemůže být dotčena vlhkostí a tím se jí nesnižují izolační vlastnosti.
V praxi se většinou na holé tělo dává lehké merino (díky jeho vlastnosti hřát i když je mokré) a až poté Vapour Barrier (dále jen VB). Vyrábí se VB ponožky, bundy, overaly atd. Z logiky věci toto funguje především při nízké teplotě a nízké vlhkosti vzduchu, čímž pádem pro české použití se jedná o de facto zbytečnost. A jak jsem předesílal- s tímto oblékáním ani nemám valné zkušenosti.

Na druhou stranu i v Čechách se toto dá využít. Kdy a jak?
-příklad jedna je opravdu ze života. Máte na sobě velmi (či kompletně) promočené oblečení. Buď jste někam spadli, nebo vlastní blbostí vše komplet propotili (nebo vás k tomu okolnosti donutily). V batohu máte izolační bundu a nepromokavou bundu. Co teď?
Příručky velí vše sundat a obléci si rezervní oblečení. Ano, funguje to, jenže co s mokrým oblečením? Můžete (máte jak) vůbec rozdělat oheň? V izolační bundě daleko nedojdete- brzy ji propotíte a jste zase na začátku (speciálně péřovou už nikdy neusušíte).
Řešení je ze soudku VB: Na mokré věci si oblékněte první nepromok bundu a na ni izolaci. Proč? Zabraňte vlhkosti znehodnotit vaši poslední izolační vrstvu. Z dlouhodobého hlediska nepromokavá bunda (počítejme goretex- byť to není úplně VB) nepustí vodu k izolační vrstvě. Ale zároveň se vám povede vysušit - z vody se stane pára a ta pronikne goretexem a i izolační vrstvou (ano, v případě peří mu sníží izolační vlastnosti, ale určitě mnohem méně, než v předchozích případech). Léty vyzkoušený fígl, jenž mě několikrát zachránil od minimálně zápalu plic. Pokud nemáte nepromokavou vrstvu, použijte alespoň nějaký neprofuk (softshellka, pertex...), případně pončo, igelitový pytel s dírama atd.

-druhá možnost použití je delší výlet v zimních podmínkách. Oblečení v rámci ČR na sobě plus mínus usušíte. Ale co spacák? Třetí až pátý den nastává problém, že je prostě promočený (nebo již minimálně vlhký)jen vlastní vypařovanou vlhkostí. Speciálně, pokud používáte žďárák, kdy si často díky němu posunete rosný bod do spacáku. Jak z toho ven?
VB vložka, spát jen v lehkém termu a klidně dál můžete používat žďárák. Některé spacáky mají navíc zvenku membránu (například Carinthia Defence, Nebo Sir Joseph), takže spacáky lze otočit. Samozřejmostí je i použití zimních vychytávek, jako maska s ventilem, jenž směřuje váš vlhký dech ze spacáku.
Pokud chcete spát v oblečení, nezbývá než trpět a pokusit se omezit vstup vlhkosti do spacáku (nepoužívat žďárák, spát pod plachtou, vyhnout se spaní v záhrabech a stanech atd.)

Zpět na Oblečení

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků