Sitovana tricka (mesh, string vest...)
Napsal: 01 lis 2015 19:51
"Mesh"
věc k představení je tzv. Mesh úplet, Znamý také jako String vest, sherpa vest, nett atd.
Ano, vypadá to úchylně, teple, gay a vůbec. Ale od toho se odprostěte.
Historie
Oficiálně byl tento úplet vymyšlen v 30. letech norským důstojníkem (Henrikem Brunem - zakladatelem firmy Brynje). Dle některých doměnek se jedná mnohem starší záležitost, datovatelnou do ranného středověku (na starých vyobrazeních jsou údajně tyto košile, jenž se dávaly pod brnění- částečně jako dobový "antishock" a částečně jako termoregulace).
Každopádně vesty s tímto úpletem bojovaly ve druhé válce na straně Britů, byly zavedeny v norské armádě a posléze ve všech severských armádách. V té době se vyráběly prakticky výlučně z bavlny.
String vest se podívala i s Hillarym na Everest
Asi nikdy se nejednalo o masověji používanou věc, vzhledem k společenské nepřijatelnosti takovýchto triček, ovšem mezi specifickou klientelou si to našlo odběr. S příchodem "termotriček" se na tento úplet pozapomělo a začíná se znovu objevovat až v posledních několik a letech.
Vlastnosti
Samotný typ úpletu je předurčený k tomu, aby měl nejlepší izolační vlastnosti a byl zároveň nejvíc rychleschnoucí. Proč to rychle schne je asi jasné - minimum materiálu. Izolační vlastnosti jsou vysoké díky dírám. V každé jednotlivé díře se drží kapsička vzduchu.
Zároveň se jedná o velmi dobrou volbu pro horké dny. V padesátých letech britská armáda tyto trička zkoušela (pod bavlněné lehké košile) v pouštních podmínkách a prokazatelně snižovaly teplotu a zvyšovaly komfort.
Materiály
V nynější době se dají sehnat tři různé typy
-bavlna - asi nejhorší vlastnosti, ovšem i tak solidně fungující tričko za opravdu nízkou cenu
-vlna - nejrychleji schnoucí merino na trhu. Přebírá všechny vlastnosti merina a zároveň vcelku rychle schne. Rychlost schnutí srovnatelná s nižší střední třídou umělých termotriček.
-umělá vlákna (polyporpylén, polyester...) - opět přebírá veškeré vlastnosti umělých vláken, ovšem v tomto úpletu se jedná o bezkonkurenčně nejrychleji schnoucí první vrstvu na trhu.
Výrobci
-Z bavlny se po armyshopech dají sehnat fasované severské modely (norsko, švédsko, dánsko, finsko...). Cenovka maximálně 250 kč
-z vlny vyrábí Aclima (woolnet), Brynje (wool thermo light) a Devold (woolmesh)
- z umělých vláken vyrábí Aclima (coolnet), Brynje (Superthermo), Finnsvala (Mesh) Eberlestock (Airbase (=outsourcing Finnsvala ))
Vlastní zkušenosti
Zkušenost mám víceletou se všemi zmíněnými materiály (v daném úpletu).
-bavlna je samozřejmě nejhorší, ale na jednodenní výlety, či akce dostačuje. Všude tam, kde je mi škoda ničit kvalitní termoprádlo, ale zároveň již nedostačuje obyčejné tričko. Navíc to může být ultimátní řešení pro ty, kteří mají citlivou pokožku (exémy atd.), kdy pro tyto jedince umělá vlákna jsou no go a vlna často taky.
-vlna je má volba na nepotivé výlety a vícedenní treky na podzim/v zimě
-umělá vlákna- zcela optimální na velmi potivé aktivity a to především v zimě, kdy je opravdu poznat jak tričko rychle schne. Například na skialpy ideální volba.