Právě je 08 zář 2024 00:58

NEZDOLNY.CZ

Ad omnia paratus

Jednoduchá mobilná filtroventilácia 12V

 
Příspěvky: 12
Registrován: 06 pro 2019 20:45

Jednoduchá mobilná filtroventilácia 12V

Příspěvek od sigurd » 06 črc 2024 16:27

Vzhľadom na súčasnú situáciu v Európe významne narástlo riziko použitia ZHN. Možnosť použitia JZ, prípadne poškodenie JE na Ukrajine, a tým zasiahnutia našej oblasti rádioaktívnym spadom je celkom reálne.
Po skúsenostiach s krytom na chalupe, som sa rozhodol zostaviť jednoduchú, skladnú, mobilnú FV na 12V (pre možné použitie aj v aute). Základom je vysávačový bezkartáčový ventilátor https://www.aliexpress.com/item/1005006 ... 0.html?spm s dostatočným sacím výkonom (2 stupne), a rozumnou veľkosťou. Na filtráciu sú použité filtre pre masky so závitom 40 x 1/7". Celá FV je pre jednoduchosť poskladaná z dielov plastového rúrového samotesniaceho odpadového systému o priemere 40 a 50mm, a dá sa teda zostaviť podľa požiadaviek užívateľa. Zostava je zrejmá z priloženej fotografie.
DSC08879_11zon.jpg

Ventilátor (tá kratšia jednotka) je vložený a zaistený v rúre 50mm, filtre sú naskrutkované v dieloch vytvorených z krytiek filtra a zásuvných záslepiek (zoskrutkované, utesnené a vyvŕtané diery pre vzduch). Systém filtrov je pre väčšiu životnosť uložený vo vrecku z filtračnej tkaniny, ktoré zachytí hrubšie častice.
Výkon FV je 10m3/hod (na II. stupni 16m3/hod)- niekde som čítal, že na jednu ukrytú osobu je počítané 1,5- 2m3/hod- čiže pri pocitovo horšej kvalite vzduchu zapnúť na 30min.
FV možno použiť v dome, byte (je potrebné utesniť okná, vchodové dvere a ventiláciu) a aute. Filtre musia byť vonku, alebo aj celá FV- je potrebné vyriešiť utesnenú priechodku potrubia dovnútra- ja som to riešil takým klinovým vankúšom, vloženým do otvorenej vetračky okna.
Kto má v blízkosti nejaký možný zdroj chemického zamorenia (nap. zimný štadión- čpavok), tak môže mať naskladnené aj príslušné protichemické filtre.
Tá väčšia jednotka (vľavo dole) je UV dezinfektor- obsahuje žiarovky buď čisté UV, alebo s produkciou ozónu. Celé (rozložené) sa to zmestí do škatule od turistických topánok
Na prípadné doplňujúce otázky rád odpoviem.

 
Příspěvky: 12
Registrován: 06 pro 2019 20:45

Re: Jednoduchá mobilná filtroventilácia 12V

Příspěvek od sigurd » 26 črc 2024 15:44

Samozrejme je namiesto mnou použitého ventilátora možno použiť aj iný, s dostatočným sacím výkonom. Možno použiť aj domáci vysávač, ale s možnosťou regulácie podtlaku (buď reguláciou otáčok, alebo prisávacím šupátkom na hadici), tak aby podtlak za filtrami nebol väčší, ako 50-80mm vodného stlpca- väčší podtlak už môže pretrhnúť filter. Na meranie si môžete vyrobiť U manometer z priehľadnej plastovej hadičky s vodou. Podtlak môžte znížiť aj znížením odporu filtrov, a to zaradením ďalších filtrov do zostavy.


Zpět na Zabezpečení obydlí

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník