Právě je 28 bře 2024 11:29

NEZDOLNY.CZ

Ad omnia paratus

Lékárnička do přírody

Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 415
Registrován: 24 zář 2015 19:19
Bydliště: Brno

Lékárnička do přírody

Příspěvek od MacGyver » 03 lis 2015 08:55

Podle mých zkušeností panuje v oblasti akutní první pomoci v podmínkách špatné nebo nedostupná profesionální lékařské péče spousta omylů, polopravd a mýtů. Nejsem profesionální zdravotník, ale v rámci svého oboru musím splňovat požadavky a znalosti na poskytování první pomoci a záchrany mimo civilizaci z čehož jsme pravidelně přezkušováni. Všechny tyto znalosti se pak zůročují v reálných situacích, kterých jsem zažil bezpočet. Myslím si, že by každý, kdo chodí rád do přírody, ať už je forma jakákoliv, měl alespoň jednou za dva roky navštívit kvalitního kurzu první pomoci v podmínkách "mimo civilizaci".

Není kurz jako kurz. V kurzu vedeném zasloužilou zdravotní sestrou a doktorem záchranářem, aktivním horolezcem a nadšencem do svého oboru bude nepřekonatelný rozdíl. Prostředky, postupy, možnosti a know hov se v této oblasti mění velmi rychle. Proto je dobré učit se od těch nejlepších v oboru.

Mezi nejlepší hráče patří ZDrSEM http://www.zdrsem.cz/ Kurzy pořádané ČHS http://www.horosvaz.cz/metodika-medicina/ Spolek Společnost horské medicíny http://www.horska-medicina.cz/ Farim http://www.farim.cz/index.htm

Lékárnička je základní prostředek, který vám poskytnutí první pomoci velmi usnadní a bez které je někdy improvizace téměř nemožná. V tomto příspěvku se chci věnovat praktickým osvědčeným vychytávkám, které se v praxi osvědčily a které velmi usnadní a zpříjemní život. Nebudu tedy popisovat zdravotní materiál jako takový, ale praktické rady pro konfiguraci lékárničky, skladování, životnost a praktická úskalí použití.

Konfigurace mé základní lékárničky vychází z doporučení lékařské komise ČHS, které naleznete spolu s dalšími informacemi zde: http://www.horosvaz.cz/doporuceni-infor ... oporuceni/ Lidé, kteří toto doporučení sestavují, jsou profíci, kteří dokáži hovořit a argumentovat o výhodách, nevýhodách či úskalí konkrétního obvazu od různých výrobců. Člověk pak rázem zjistí, že na detailech opravdu záleží.

Na začátek je ještě potřeba doplnit, že 1. pomoc v podmínkách "mimo civilizaci" je ve své podstatě absolutně odlišná od vojenské první pomoci a postupů uplatňovaných v armádě, což vychází z logiky věci. Armádní mašinérie nemá s normálním touláním přírodou nic společného. Snaha uplatňovat armádní postupy, vybavení a zázemí do civilního prostředí je neustálým omylem šířícím se internetem v outdoorovém prostředí. Šíří ji lidé u kterých jsou praktické zkušenosti s pohybem v přírodě nahrazeny čtením příruček, románů a diskusí spojené s fetišizmem shromažďování věcí, bez kterých se ve svých snech neobejdou. Tento fenomén nazývám "survival marketing".

Uvidíte li své dítě ležet v tratolišti krve, mobil nefunguje a kolem nikde nikdo, zjistíte že už není, žádné, KDYBY, ALE, ŠAK TO NĚJAK ZVLÁDNEM, NĚKDO MI POMŮŽE, MĚ SE TO NETÝKÁ atd. Jediný na kom je tato situace 100% závislá jste vy a všechny vaše slova jsou najednou k ničemu a je třeba neprodleně konat. Zvládnete to?

1. FOTO - Lékárničku jsem nafotil, ve stavu po cca ročním používání bez nějakého čančání na efekt. V průběhu roku ji používám celkem intezivně a průběžně doplňuji co spotřebuji. Na podzim dělám vždy generální revizi. Obal je celkem standardní záležitost. Nepatří rozhodně k těm nejlepším a nejpraktičtějším, jaké se dají pořídit, ale dělá mi společníka už hodně let a nemám proti němu zásadní výhradu, která by musela vést k výměně za lepší. Všechny věci si označuji jménem. V partě podobně smýšlejících lidí se nalézá podobných nebo stejných věcí na jednom místě velké množství a často dochází k nezamýšleným výměnám. Proto je dobré mít svoje věci výrazně označené.

DSCF0496.JPG


2. FOTO - celkový přehled členění. Po ruce a na očích mám vždy klasické gumové škrtidlo, rukavice, větší hotový obvaz a další obvazivo. Vše se hodí v opravdu velkém průšvihu. Ostatní členění je podle osobních preferencí jak co používám často.

DSCF0497.JPG


3. FOTO - zde jde již o obsah a vychytávky. Ve vnitřní kapse je především obvazivo včetně pružného obinadla, kryti a náplast od 3M na cívce. Dále je vidět rozdrbané balení hroznového cukru, který používám především k psychické motivaci spolucestovatelů, nebo sebe. Dále je vidět kvalitní pinzeta a nůžky, které jsou připevněny na tenké REP šňůře, tak aby šly snadno odvázat. Toto opatření jednak zabrání nechtěnému vytracení. Při horolezectví a ošetřování ve stěně je to absolutní nezbytnost. V neposlední řadě zkušenost mluví tak, že pokud mám erárních 20 lékárniček, téměř vždy se mi vrátí z terénu bez pinzety a nůžek. Instruktoři většinou argumentují tím, že jim je klienti nevrátili. Za sezónu to udělá slušnou částku a způsobuje to komplikaci při rotaci lékárniček. Přivázáním je jak mávnutím kouzelného proutku po problému. REP šňůru můžete také použít samostatně v mnoha situacích. Dále je zde obyčejná píšťalka. Jednoznačně doporučuji pořídit lepší píšťalku typu Tornado. Píšťalka musí být zásadně z plastu. Kovová vám v zimě přimrzne k ústům. Zavírací špendlíky také vyřeší spoustu drobných komplikací.

DSCF0498.JPG


4. FOTO - Klasické gumové škrtidlo - které se na vzdory všem mýtům a omylům, které se tradují POUŽÍVÁ JAKO OBVAZ. Nikoliv jako vojenská škrtidla. Zásadní věc pro použití je přemotání nového kousku. Výrobci totiž škrtidlo přeloží a teprve pak smotají, což způsobuje nepoužitelnost v praxi. Není dobré zjistit v situaci, kdy jde o vteřiny, že je škrtitlo takovým způsobem zneschopněno. Na přemotání není čas, takže zásadně PŘEMOTAT! Několik sad chirurgických rukavic, trojcípý šátek, další obvazivo, dezinfekční tampóny, sterilní krytí, sada různých náplastí, steri strips - šití tan bez jehly, což je geniální věc, která mi mnohokrát velmi pomohla. Je třeba ale dbát, aby byly "čerstvé". Izotermická fólie - drobná lehká věc, která ale znamená zásadní rozdíl mezi životem a smrtí v mnoha situacích. Starý zapomenutý papírový kapesník se skvrnou od krve.

DSCF0499.JPG


5. FOTO - lékové vybavení dle vlastních preferencí. Používám léky na tlumení bolesti, horečku, střevní potíže, alergické reakce, oční mast, kapky do očí, kapy do nosu. Všechny léky v platíčku je dobré podlepit průhlednou páskou. Zabrání se tak poškození obalu a vytrácení léků. Na každém léku mám také nalepené na co to je a dávkování. I když to třeba znáte, může vaše lékárna padnout do rukou někomu jinému, který bude poskytovat pomoc vám. Pak je zde dezinfekce - Betadine. Reklamní balení krémů s vysokým UV faktorem do hor. Chybí kapky do očí a tyčinka na rty s vysokým UV faktorem, které jsem někde v nedávné době prodrbal. Veškeré kapky je dobré kupovat v plastových obalech, což již dnes není problém. Hmotnost skleněného obalu je ukrutná.

DSCF0500.JPG


6. FOTO - Kvalitní trojcípí šátek v oranžové signalizační barvě a se skicami záchranných postupů (fixace končetin, transport atd.), který navrhla lékařská komise ČHS. Tužka, rozbitá propiska jako memento, že v lékárničce má krátkou životnost, čepelka do skalpelu, několik injekčních jehel, nerezové zrcátko - z oka si bez něj nic nevytáhnete a signalizace se taky někdy hodí, Tři zalimanované záchranné karty s nejzákladnějšími záchrannými postupy a opatřeními. Dva kondomy - většina lidí je sebou nosí kvůli 37 možným použití v survival situacích. Já je mám většinou na ptáka ;)

DSCF0501.JPG


Osvědčilo se mi vše balit víceméně vodotěsně do uzavíratelných sáčků. Věci jsou pohromadě a uspořádané. Sáčky se dají použít samostatně k dalším věcem. Chybí mi zde ještě zdroj ohně, který ba neměl v lékárničce chybět.
Vlastní zkušenost je nepřenosná!

Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 11
Registrován: 28 říj 2015 13:37

Re: Lékárnička do přírody

Příspěvek od wilderness » 03 lis 2015 20:54

Pozn.:
MacGyvere, k tomu konci takovy poznatek. Pokud tam hodlas pridat jeste neco k rozdelani ohne, zrejme tedy mysleno k potrebe ,,rozdelani ohne nutneho pro prvni pomoc" tak bych mozna volil nejaky ten vetruvzdorny, ja tomu rikam ,,plamenomet" snad kazdy vi ci alespon benzinovy zippo..
Kvuli rychlemu a bezproblemovemu rozdelani.

Ne, ze bychom to se sirkama zvladli o tolik pomaleji, ale jak jsi i dobre podotknul pokud by nekdo daval pomoc tobe, tak by to mel mit co nejsnadnejsi..

Jeste neco.. co takove ty lamaci chladici sacky? Zbytecnost?

Jinak pekna lekarnicka :thumbup:
,,Kdybych měl zapomenout na ně, bože na nebi zapomeň na mě."

Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 415
Registrován: 24 zář 2015 19:19
Bydliště: Brno

Re: Lékárnička do přírody

Příspěvek od MacGyver » 03 lis 2015 21:14

Zdroj ohně je myšleno doplnit podle gusta vzhledem k celkové koncepci jako součást celku. Snažím se mít v každém batohu, v každém samostatném pouzdře, v uceleném souboru věcí vždy několik samostatných zálohovaných zdrojů ohně. V podstatě jde primárně o tři zdroje - kvalitní zapalovač, sirky v různých podobách, fire steal, které jsou vicenásobné roztroušené všude možně. Jde o to abych měl vždy po ruce několik snadných zdrojů ohně. V lékárničce standardně nosím kvalitní zapalovač a sirky zatavené v kosmetickém tampónu napuštěném voskem. Když jsem nyní při revizi zjistil, že jsem zapalovač někde prodrbal a nic jiného tam nemám, jsem celkem v klidu, protože samostatné zálohované ohňové věci mám jinde. Je to ale každopádně lajdáctví, které může někdy dost zamrzet. Ale o tom samostatně a jinde.
Vlastní zkušenost je nepřenosná!

Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 415
Registrován: 24 zář 2015 19:19
Bydliště: Brno

Re: Lékárnička do přírody

Příspěvek od MacGyver » 03 lis 2015 21:19

Jo a stran chladících nebo ohřívacích sáčků jsem osobně došel k názoru, že se bez nich obejdu. Testoval jsem v zimních horách zejména ohřívací sáčky. Jsou situace a akce, do kterých bych si je přibalil, ale standardně s nimi nepočítám.
Vlastní zkušenost je nepřenosná!

 
Příspěvky: 43
Registrován: 26 zář 2015 07:35

Re: Lékárnička do přírody

Příspěvek od Jaromír » 10 lis 2015 20:06

Kde se dá sehnat oranžový šátek? hledám a nenacházím.

K ohřívacím a chladícím sáčkům. hodně jsem je používal ale taky sem došel k závěru že je to zbytečnost do lékárničky kterou někdo nese u sebe.

Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 415
Registrován: 24 zář 2015 19:19
Bydliště: Brno

Re: Lékárnička do přírody

Příspěvek od MacGyver » 10 lis 2015 20:21

Tento konkrétní byl před lety vyrobený pro potřeby Českého horolezeckého svazu a tuto várku si rozebrali zejména instruktoři. Nevím, jestli se vyráběla další várka. Nepátral jsem po tom a ani si nepamatuju, že bych něco zaznamenal. Zkus napsat dotaz na svaz http://www.horosvaz.cz/kontakty-chs/ měli by ti odpovědět. Mezitím se poptám lidí, kteří v tom měli prsty.
Vlastní zkušenost je nepřenosná!

Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 415
Registrován: 24 zář 2015 19:19
Bydliště: Brno

Re: Lékárnička do přírody

Příspěvek od MacGyver » 11 lis 2015 19:00

Ověřoval jsem dostupnost oranžových šátků. Na sekretariátu ČHS by měly být k dispozici. Zavolej si tam a poptej se.
Vlastní zkušenost je nepřenosná!

 
Příspěvky: 24
Registrován: 28 říj 2015 06:28
Bydliště: samota u lesa

Re: Lékárnička do přírody

Příspěvek od alive » 16 lis 2015 14:58

inu Mcu...jen bych trochu odporoval co se tyce pouziti vojenskeho vybaveni a postupu...samozrejme chapu, kam miris a chce to zdravy rozum...ale treba prave pouziti vojenskeho skrtidla je vyrazne vyhodnejsi, nez klasicka ,,guma,, (jak pises, ta se vetsinou nepouzije jako skrtidlo, ale jako obvaz ;-) Totez plati o pouziti izraelaku, laik, kterej nema trochu natrenovano, bude mit problem, udelat tlakovej obvaz (tak aby fungoval) Proste myslim, ze to neni ani tak o materialu, jako o hlave ;-)
Umeni zivota spociva v tom, vcas vedet,na co se vysrat.

Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 415
Registrován: 24 zář 2015 19:19
Bydliště: Brno

Re: Lékárnička do přírody

Příspěvek od MacGyver » 16 lis 2015 15:18

S tím nelze než souhlasit. Mám možná trochu přehnanou tendenci apelovat na praxi, způsobenou, že se na akcích čím dál více setkávám s lidmi, kteří teoreticky zvládnou všechno, ale prakticky nic. Tento trend se mi nelíbí a právě proto kladu důraz na sbírání zkušeností i za cenu procházení slepých uliček, či posměchu od teoretiků, než na tupé shromažďování věcí. Napsal jsi to přesně - je to o hlavě.
Vlastní zkušenost je nepřenosná!

Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 99
Registrován: 25 zář 2015 11:14

Re: Lékárnička do přírody

Příspěvek od Rainier Wolfcastle » 17 lis 2015 12:59

Mel bych par dotazu, ohledně vybaveni lekarnicky:
-jaký je váš názor na obvazovy materiál staršího data
výroby (prosle)
-mate někdo zkušenosti s gely na popaleniny?
- ma smysl investovat do hemostatickych prupravku?
. Např Traumacel

P.s. Ten betadine pouzivas k dezinfekci ran koncentrovan nebo dle pribaloveho letáku redeny 1:10?

Další

Zpět na Lékárničky a sety první pomoci

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník