Právě je 28 bře 2024 19:07

NEZDOLNY.CZ

Ad omnia paratus

Vaření v termosce

 
Příspěvky: 151
Registrován: 14 říj 2015 19:36

Vaření v termosce

Příspěvek od Ivana » 22 led 2016 18:28

Odděleno z vlákna Blackout MacGyver

Jo a ještě mě napadá, že množství paliva na vaření lze minimalizovat vařením v termosce.

Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 548
Registrován: 28 říj 2015 14:59

Re: Blackout

Příspěvek od Josef » 23 led 2016 19:26

:thumbup: správná připomínka...
V nejkomplikovanějších situacích nejspolehlivěji fungují obvykle ty nejprimitivnější technologie.

Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 415
Registrován: 24 zář 2015 19:19
Bydliště: Brno

Re: Blackout

Příspěvek od MacGyver » 23 led 2016 20:04

Doma bych spíše doporučil papiňák = tlakový hrnec = Papinův hrnec, i když termoska bude energeticky určitě o chlup výhodnější. Nicméně objem termosky 1l není nic moc a pravděpodobně se nevyhneme vaření na dalším zdroji v případě rozmanitějšího jídla (maso zvášť + příloha v termosce). Papiňák používám velmi často zejména k přípravě indických a východních jídel obecně. Výhodou je, že se dá udělat kompletní jídlo pro čtyřčlennou rodinu v jednom hrnci s minimem paliva a chuťově to bude delikatesa.

Mám dokonce i malou hliníkovou verzi, kterou nosíme do vyšších hor na společné vaření. Je sice trochu těžší, ale pokud se domluví 4 lidi na společném vaření, optimalizují suroviny + palivo a rozloží si zátěž spravedlivě mezi sebe, pak to váhově vychází lépe než jiné varianty. To jsme ale už jinde.
Vlastní zkušenost je nepřenosná!

 
Příspěvky: 151
Registrován: 14 říj 2015 19:36

Re: Blackout

Příspěvek od Ivana » 23 led 2016 21:54

MacGyver píše:Nicméně objem termosky 1l není nic moc a pravděpodobně se nevyhneme vaření na dalším zdroji v případě rozmanitějšího jídla (maso zvášť + příloha v termosce).

Když bude nejhůř, budeš rád když vůbec něco uvaříš. Bude nejvýhodnější vařit všechno najednou a dají se sehnat i termosky větší než 1 l. Teď ale koukám, že vhodná nerezová vakuová s objemem větším než 1l bez pumpičky na vaření bude trochu o shánění. Našla jsem několik třílitrových nerezových, ale má to všechno pumpičku.
Optimální by bylo něco takovéhohle http://www.be-ready.cz/isosteel-nadoba-na-jidlo-16l-va-9681.html, ale chtělo by to větší objem.

Tady je článek o vaření v termosce http://www.svetoutdooru.cz/clanky/pravda-o-termosce-a-vareni-v-ni/
Další článek, o termoskách podrobněji http://www.svetoutdooru.cz/clanky/termosky-na-jidlo-esbit-food-jug/

Tady jsem našla zajímavou vychytávku http://bushcraft.cz/tipy-a-triky/teplo-v-termosce/, ale ježto nejsem technik, tak by mě zajímalo, jestli to bude fungovat (je to poslední příspěvek).

Edit MacGyver - zmíněný přízpěvek z odkazované diskuse: Termosku na zimní výpravy jsme řešili v kruhu polárníků již kdysi a nejefektivnější je termoska skleněná, je však pochopoitelně velmi málo odolná, a tak jsem koupil nerezovou termosku v tesku za 150 a do dna vrtnul díru (ani tam podtlak nebyl, neudělalo to css)
Vzniklým otvorem do mezistěn nalil polyuretanový roztok, který dělá drobné uzavřené blinky, tento se používá k izolaci vodíkových nádrží, a hle, efekt byl ještě lepší než u skleněné termosky. kafe je po 10 hod ještě 47 stupňů teplé. Tzn 53 stupňů za 10 hod dolů, to není špatné, že? (Prosím dávejte sem ucelené informace. Odkaz nemusí v budoucnu fungovat a diskuse ztratí smysl. Zároveň když na něco odkazujete, tak napište vždy alespoň rámcově o co jde. Díky MacGyver

 
Příspěvky: 151
Registrován: 14 říj 2015 19:36

Re: Blackout

Příspěvek od Ivana » 23 led 2016 22:30

Dalo by se použít ještě i tohle http://iqsport.cz/item/esbit-nerezova-vakuova-termoska-se-sirokym-hrdlem-1-5-l/category/termosky/group/vareni, na vaření pro větší počet lidí bude asi vhodné více zapátrat po eshopech, asi nejspíš zahraničních, anebo pořídit termosky dvě.

Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 415
Registrován: 24 zář 2015 19:19
Bydliště: Brno

Re: Blackout

Příspěvek od MacGyver » 23 led 2016 22:35

Samozřejmě, že je ideální vařit vše dohromady. Dyť jsem to jasně napsal. Problém je s objemem. Pro 4 člennou rodinu bude pokrm z 1l termosky stran množství nic moc. Dvě plné várky jsou zase takové podivné množství. Pro jednotlivce či dvojici naprosto ok. V zázemí domova nevidím moc důvod vařit v termosce, když to mohu daleko elegantněji vyřešit papiňákem - pokud jej tedy vlastním. Pokud jej nemám, jsem všema desti pro vaření v termosce.

Vaření v termosce je super fígl, ale jeho praktické použití v reálných situacích v přírodě zas tak praktické není. V zimě budu chtít mít v termosce teplý nápoj. To samé ve vysokých horách. Termosku na samotné vaření navíc nikdo soudný tahat sebou nebude. Osobně jsem nenalezl situaci, kdy mi v terénu vaření v termosce cokoliv usnadní přesto, že jsem si to několikrát vyzkoušel. Všechno se dá vyřešit jednodušeji při stejné efektivitě.
Vlastní zkušenost je nepřenosná!

Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 548
Registrován: 28 říj 2015 14:59

Re: Blackout

Příspěvek od Josef » 23 led 2016 22:40

Z příspěvku, který zmiňuješ, není zcela přesně zřejmé, co že to onen kutil ve skutečnosti provrtal. Tj. zda z vnější strany zespodu jen dno vnějšího "dekoračního" krytu nebo to byl už přímo izolační plášť meziprostoru, který měl být vákuovaný a nebyl. Pokud to byl jen mrtvý meziprostor, mělo by použití polyuretanového "šumáku" určitý význam. Ale do dvoupláště termosky bych přeci jen raději nevrtal. Kdo chce zlepšit izolační vlastnosti termosky, může to přece udělat bez jakéhokoliv zásahu do ní. Stačí termosce ušít slušivý "obleček". Lidové tvořivosti se meze nekladou - prostě nějaký pytlík z něčeho chlupatého nebo hladký pytlík a vyvložkovat ho alumatkou nebo něčím podobným. Bude to tepelná izolace i mechanická ochrana před úderem a odřením. Když bude obleček chránit povrch termosky před vnějším chladem, na samotnou termosku bude připadat úměrně menší díl celkového tepelného spádu. Bude se chovat, jako by byla celkově umístěná v teplejším prostřední a tím pádem logicky vydrží déle teplá. Ještě lepšího efektu dosáhnete, když při "vaření" strčíte termosku doprostřed role svinutého spacáku, protože to je se svými několika vrstvami už hodně dobrá tepelná izolace.

Možná by si vaření v termosce (pro svou originálnost i fyzikální zajímavost, kterou lze ještě dále rozvíjet), zasloužilo samostatné vlákno, na které bychom se odtud z "blackoutu" odkázali.
V nejkomplikovanějších situacích nejspolehlivěji fungují obvykle ty nejprimitivnější technologie.

 
Příspěvky: 151
Registrován: 14 říj 2015 19:36

Re: Blackout

Příspěvek od Ivana » 23 led 2016 22:45

Díky za technický rozbor.
Naše babičky strkaly hotová jídla pod peřinu (teda tu pravou péřovou). A možná když bude fakt doopravdy kosa, bude nejlepší si k termosce pod peřinu vlézt i s celou rodinou.


Zpět na Nástroje, nářadí a vybavení pro získání potravy a vody

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 návštevníků