Právě je 28 bře 2024 22:23

NEZDOLNY.CZ

Ad omnia paratus

Kanystr na vodu

 
Příspěvky: 124
Registrován: 24 zář 2015 09:51

Kanystr na vodu

Příspěvek od Reiser » 06 led 2016 14:00

Část Josefova článku věnovaného blackoutu (pitná voda) mě přivedla k rozhodnutí pořídit si dva kvalitní kanystry na pitnou vodu.
...dva čisté plastové kanystry o objemu nejméně 2x 10 litrů (jeden s kohoutkem). Bude-li zajištěna humanitárními složkami distribuce vody z přistavené cisterny, budete potřebovat vodu nějak dopravit do bytu.

Protože už jsem něco podobného řešil při výběru kanystru na benzín do auta vím že rozdíl v kvalitě zpracování jednotlivých výrobků může být obrovský. Zvlášť špatnou zkušenost mám taky s plastovými vypouštěcími ventily se kterými se některé kanistry na vodu prodávají. Chci si tím pádem pořídit obojí zvlášť. Kvalitní kanystr a k němu ventil podle vlastního výběru. Můžete mi doporučit nějaký konkrétní kanystr vhodný na skladování vody o objemu cca 10l, který by byl z kvalitního a odolného plastu s dobře řešeným uzávěrem s těsněním a kvalitním závitem? Díky.

Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 415
Registrován: 24 zář 2015 19:19
Bydliště: Brno

Re: Kanystr na vodu

Příspěvek od MacGyver » 06 led 2016 14:15

Mě se nejvíce osvědčily staré "komunistické" kanystry Plastimat. Používám 10l verzi. Jsou z robusního plastu s kvalitním hrdlem i uzávěrem. Těsnění se dá vystřihnout z jakékoliv gumy, protože se jedná o obyčejný prstýnek. Nejstarší co doma mám má dobrých 40 roků a není na něm znát jakékoliv opotřebení, nebo zestárnutí.

Jsou to tyto kanystry, ale pravděpodobně to bude novovýroba:
http://www.jatop-topoly.cz/prodej-sadby ... iew/49/181
http://www.nonstopstavebniny.cz/cz/e-sh ... -vodu.html

Staré Plastimat kanystry se dají sehnat po různých zastavárnách a zlevněnkách. Je ale potře hledět na stav a udělat čichovou zkoušku co v nich bylo.
Přílohy
kanystr.jpg
Vlastní zkušenost je nepřenosná!

Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 69
Registrován: 28 pro 2015 09:44

Re: Kanystr na vodu

Příspěvek od kregan » 06 led 2016 16:59

S těma mám taky dobrou zkušenost. Až na těsnění, který je potřeba jednou za čas vyměnit vydrží desítky let.
Překvapivě dobrou odolnost mají pevné kanystry od nemrznoucí směsi do ostřikovačů. Samozřejmě je potřeba před používáním na pitnou vodu důkladně vymýt (nesmí zůstat zápach po chemikáliích). Slabý místo je nekvalitní těsnění, ale taky jde snadno vyměnit.
Nakládání s vodou v případě blackoutu jsem řešil nedávno a uvažoval jsem o těhle variantách (mezi tím byl prodej ukončen, ale vkládám to jako tipy). Určitě by ještě někde šly sehnat.
http://www.kukacka.cz/kanystr-s-kohoute ... c_campaign
http://www.kukacka.cz/kanystr-s-vylevko ... c_campaign
http://www.kukacka.cz/vedro-s-vikem-10l ... c_campaign
Co nemáš, to nepotřebuješ.

Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 548
Registrován: 28 říj 2015 14:59

Re: Kanystr na vodu

Příspěvek od Josef » 06 led 2016 20:55

Kanystr Plastimat, co popisuje MacGyver, je asi nejlepší co znám. Tahám ho sebou na různé akce, pokud tam jedu autem. Slouží už 30 let a stále má původní těsnění. Za normálních okolností je v něm trvale stříbrem stabilizovaná voda, aby se mohl kdykoli naložit a mohlo se vyrazit.

Do batohu na nošení pitné vody z větší vzdálenosti ale mnohem lépe pasuje kanystr tohoto typu:
kanystr-10litru-ctvercovy-pudorys.jpg
kanystr-10litru-ctvercovy-pudorys.jpg (7.63 KiB) Zobrazeno 18319 krát

Právě toho jsem si letošní této užil až až, když jsem denně vozil pitnou vodu autobusem ze zaměstnání, protože doma jsme měli ve studni kritický stav. Ono totiž když si soused o pár baráků vedle na jaře napustí svůj obrovský bazén, tak se spodní voda už přes léto (takové, jaké bylo letos), nevzpamatuje a všichni okolo jsou pak na suchu po celý rok.
1212.gif
1212.gif (17 KiB) Zobrazeno 18128 krát

(Mimochodem takový "smajlík", kterým bych tuto větu doplnil, aby dokreslil, co by se asi stalo s dotyčným objektem nebo jeho arogantním majitelem v PA-době ve standardní editační nabídce zatím nebyl...)

Kanystr je to běžný, lehký, levný a dokonce jsou k němu občas k dostání i náhradní uzávěry.

Z kanystru určeného k přepravě vodu přeliji do kanystru s kohoutkem, který se nikam nenosí a je trvale (samozřejmě jen po dobu, kdy neteče voda) postavený na okapávači kuchyňského dřezu a kohoutek směřuje do dřezu. Bohužel tento kanystr není žádná velká sláva, plast je tenký, nádoba vysoká, úzká a nepříliš stabilní. Po zakoupení jsem musel odstranit ostré hrany a přetoky, aby mohla dosednout těsnění tam, kam mají a držadlo neřezalo do ruky. Kohoutek je ale dobrý (vyžadoval jsem demontovatelný od kanystru). Těsní dokonale, neukapává a ani okolo závitu neteče (ale musel jsem vybírat z několika kusů, některé měly špatně vylisovaný závit). Po půl roce naplnění kanystru vodou a používání plast kužele kohoutu "navlhl" a nepatrně zvětšil průměr. Nyní jde poměrně těžce otáčet a když je kanystr skoro prázdný, je už příliš lehký, že se musí podržet nebo umístit do ohnutého plechu, aby se silou vynaloženou na otevření kohoutku nehýbal. Níže uvedený obrázek neukazuje přesně kansytr, který mám (musel bych ho jít speciálně vyfotit), ale kanystr z nalezeného obrázku je mu velmi podobný včetně způsobu umístění:
kanystr-10litru-s-kohoutkem.jpg
kanystr-10litru-s-kohoutkem.jpg (10.67 KiB) Zobrazeno 18319 krát
V nejkomplikovanějších situacích nejspolehlivěji fungují obvykle ty nejprimitivnější technologie.

 
Příspěvky: 124
Registrován: 24 zář 2015 09:51

Re: Kanystr na vodu

Příspěvek od Reiser » 07 led 2016 06:34

Diky za tipy objednal jsem nakonec ten prvni typ co doporucoval MacGyver. Jinak mi prijde docela zajimave umisteni kohoutu nahoru vedle madla (musi to ale umoznovat provedeni kanystru) viz obrazek.
_vyr_409_WdSWiq-7758__kanystr_10b.jpg

Kanystr by se pak snadneji daval do batohu a nezadrhaval o kohout umisteny na boku. V praxi ale bude asi stejne nejrozumnejsi reseni ktere nastinil Josef - jeden kanystr s kohoutem na pevno doma a jeden bez kohoutu na transport.

Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 99
Registrován: 25 zář 2015 11:14

Re: Kanystr na vodu

Příspěvek od Rainier Wolfcastle » 18 led 2016 12:00

Zde jedna alternativa. Nevím jestli jde kohoutek vyměnit za klasické víčko, pokud by to ale šlo, bylo by to ideální řešení.

http://www.krmivahulin.cz/doplnky-pro-r ... -1-ks.html

Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 415
Registrován: 24 zář 2015 19:19
Bydliště: Brno

Re: Kanystr na vodu

Příspěvek od MacGyver » 18 led 2016 12:51

Kohoutek vyměněný za víčko, v případě, že má kanystr jen jedno hrdlo, jsem ještě nikdy neviděl fungovat dobře. Do kanystru se nemá jak dostat vzduch a případné přivzdušňování u kohoutu nefunguje. Kanystr který jsi postnul, vypadá strašně subtilně a kohout fórově. Osobně bych šel do něčeho betelnějšího.
Vlastní zkušenost je nepřenosná!

Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 99
Registrován: 25 zář 2015 11:14

Re: Kanystr na vodu

Příspěvek od Rainier Wolfcastle » 18 led 2016 13:16

Nemám možnost zhodnotit neb jsem ho zatím neviděl naživo. Jak tam pojedu něco kupovat, prohlédnu ho.

Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 99
Registrován: 25 zář 2015 11:14

Re: Kanystr na vodu

Příspěvek od Rainier Wolfcastle » 07 dub 2016 10:39

Sice vyssi cena a nepruhledny material (nebude videt jestli v nem neplave nejaky bordel), ale vypada bytelne.

http://www.tropicliberec.cz/kanystr-rid ... g_07042016

 
Příspěvky: 13
Registrován: 26 bře 2016 23:57

Re: Kanystr na vodu

Příspěvek od K4cer » 03 kvě 2016 11:10

Kohoutek jde docela jednoduše přidělat na jakýkoli kanystr, který má dostatečně velký plnící otvor a dostatečně silnou stěnu v místě zamýšlené montáže.

Malý špunt nahrazen 1/2" kulovým kohoutem
kanystr.JPG


Detail kohoutku
kohoutek.JPG

Na obrázcích je 20L kanystr na vodu Britské Armády, který je rozměrově téměř stejný jako 20L kanystry na naftu, a tudíž pasuje do všech držáků na kanystry na automobilech a technice.

Další

Zpět na Nástroje, nářadí a vybavení pro získání potravy a vody

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 návštevníků