Vařiče petrolejové
Petrolej je (stejně jako benzín, o kterém jsem psal v minulé části) kapalné palivo získané z ropy. Ve srovnání s benzínem se za běžné pokojové teploty méně vypařuje, a proto je v praxi při používání i skladování mnohem bezpečnější. I petrolej obsahuje hodně uhlíku a tím pádem ve svém objemu skrývá mnoho chemické energie. Proto i s malým množstvím petroleje dokážeme vařit dlouho a efektivně. Navíc petrolej byl od konce devatenáctého až do sedmdesátých let dvacátého století prakticky nejlevnějším kapalným palivem pro domácnosti Cena byla tuším 0,50 Kčs/ltr. začátkem šedesátých let. Později sice trochu zdražil, ale vždy se držel několikanásobně níž, než byla ve stejné době cena benzínu nebo technického lihu. Prodával se jako stáčený - do drogerie jste si museli přinést svou vlastní láhev nebo plechový kanystr a prodavač vám do něj petrolej napumpoval z dvěstelitrového sudu. Podle výše uvedených vlastností by to vypadalo, že petrolej je mimořádně výhodné palivo. Bylo, ale mělo i své stinné stránky. Petrolej je svým způsobem „mastný“. Vzlíná po povrchu vařiče, který se následně zapráší a při dotyku špiní. Petrolej nepříjemně smrdíí - jako kapalný i při spalování. Dnes prodávaný petrolej je mnohem čistší, než ten dříve prodávaný a i méně páchne. Bohužel výrazně vzrostla. Použijeme-li cenu obdobného ropného produktu - benzínu jako nadčasového srovnávacího etalonu, pak je pro dnešního uživatele petrolej 8-krát dražší, než byl pro uživatele v minulosti.
Petrolejové vařiče knotové
Jedná se o nejstarší používaný systém vařičů na kapalná paliva. Většinou se jedná o těžší stacionární nebo polostacionární typy petrolejových vařičů. Častěji než vařiče se jim říká "petrolejové sporáčky" nebo "petrolejová kamínka". Princip je naprosto shodný jako u knotové petrolejové lampy.
Knotový petrolejový vařič:
(kliknutím zvětšit)
Detail otevřeného vařiče - pohled na knoty:
(kliknutím zvětšit)
Schematický průřez knotovým petrolejovým vařičem:
(kliknutím zvětšit)
Spodní část vařiče tvoří nádržka naplněná petrolejem. Do nádržky svým spodním koncem zasahují knoty, jimiž petrolej vzlíná a na jejich horním konci hoří. Aby šel výkon vařiče regulovat, je možné knoty pomocí ozubených koleček posouvat. Plamenem je nažloutlý, svítivý, protože petrolej obsahuje velké množství uhlíku. Rozžhavené částice uhlíku uvnitř plamene (které se ještě nesetkaly se vzduchem, aby mohly shořet) za vysoké teploty vyzařují světlo. Aby bylo spalování alespoň přiměřeně kvalitní, je okolo knotů namontované plechové nebo litinové těleso, které stejně jako skleněný cylindr u lampy vytváří komínový tah. Díky tahu a podtlaku uvnitř vařiče se do spodní části ke knotům přisává čerstvý vzduch, který plamen při průchodu úzkou štěrbinou rozdmýchává.
Základní podmínkou pro dobré spalování je, že…
Hořící plamen se na své cestě nikde nesmí setkat s žádným studeným předmětem.
Veškeré palivo musí nejprve v klidu ve volném prostoru shořet.
Nikoli plamen, teprve až jeho horké spaliny mohou ohřívat nádobu, ve které vaříme.
…pokud toto pravidlo nedodržíme, spalování se po styku s chladným povrchem předčasně ukončí, část paliva neshoří a bude se na chladném povrchu ukládat jako silná vrstva sazí.
Proto je rošt nebo plotýnka pro umístění hrnců u těchto vařičů umístěná poměrně vysoko nad výdechy komínových nástavců. Protože na rozdíl od petrolejové lampy potřebujeme u tohoto vařiče mnohem větší výkon, jsou knoty velmi široké a bývá jich i několik vedle sebe. Nebo je jeden široký knot stočený do kruhového prstence a celá kamínka jsou válcového tvaru. Širokému knotu odpovídá i spotřeba petroleje a co hlavně - spotřeba vzduchu. S těmito vařiči se v minulosti vařilo převážně v místnosti a bohužel otravy oxidem uhelnatým (který začal vařič produkovat, když okolo sebe ve špatně větraném prostoru spotřeboval kyslík) byly časté. Proto na to pamatujte a pokud vařič používáte někde uvnitř a ne venku, vždy mějte otevřené alespoň jedno okno.
S vařičem se pracuje stejně jako s petrolejovou lampou. Nádržka se naplní petrolejem (niky ne benzínem, ba ani lihem - pokud to u vařiče není v návodu výslovně uvedeno) a okénkem nebo po odklopení celého krytu se knot zapálí. Nejprve se nastaví jen menší výška plamene. Asi 5 minut se vyčká, až se vařič rozehřeje a komínová část získá provozní tah. Samozřejmě nádoba na vaření na něm může být již postavená. Na plný výkon vysuneme knoty až je vařič horký. Vždy nastavíme jen tak velký plamen, aby byl konec svítivého plamene ostrý a plamen nečadil. Má-li vařič slídový průzor, jde to snadno. Pokud bychom nastavili plný výkon hned po zapálení, pak by po zahřátí začal vařič nadměrně čoudit (což bychom zjistili podle silně ušpiněného dna hrnce) a produkovat velké množství oxidu uhelnatého.
Tyto vařiče jsou vzhledem ke své konstrukci velmi spolehlivé a jednoduché na opravy. Bohužel jsou neforemné, těžké na přepravu a zabírají i hodně místa při skladování. Proto se s nimi v dnešní době setkáte jen zřídka. Zjednodušenou formu takového vařiče dokáže vyrobit prakticky každý trochu zručný kutil, když na společnou nádržku z plechového kanystru od petroleje nainstaluje čtyři nebo šest hořáků od petrolejové lampy typu Eagle. Ale je to jen pro nadšence, protože za stejné peníze, co taková věc bude ve výsledku stát, lze pořídit starší vařič tzv. "tlakový".