Právě je 29 bře 2024 06:03

NEZDOLNY.CZ

Ad omnia paratus

Chléb pečený v remosce

Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 548
Registrován: 28 říj 2015 14:59

Chléb pečený v remosce

Příspěvek od Josef » 22 pro 2015 20:56

Suroviny jsou dlouhodobě skladovatelné a můžete si jich nakoupit na několik let dopředu, přesto to není (kvůli závislosti na elektřině) typický „rozpadlický recept“. Avšak úplně stejný postup můžete použít pro pečení chleba v troubě sporáku na tuhá paliva, takže je dobré ho znát. Remosku na pečení chleba používám především z energeticky úsporných důvodů. Kvůli jednomu chlebu nemusím zbytečně roztápět celou troubu. Výhoda instantního droždí se uplatní, když pečete chleba jen občas (jako zálohu když je zavřený obchod) a nevyplatí se vám proto udržovat trvale kvásek. Pečení v remosce by určitě mělo své uplatnění, pokud by byl např. vyhlášený výjimečný stav (a nebylo bezpečné jít do supermarketu). Takže si to vyzkoušejte - jste doma v bytě, elektřina i voda zatím fungují, surovin máte v zásobách také dost, ale chleba už došel…

Prohledejte spíž a připravte si:
- pšeničnou mouku hladkou
- žitnou mouku celozrnnou
- instantní droždí
- drcený kmín
- kuchyňskou sůl
- velkou mísu
- větší vařečku
- kávovou lžičku
- hrneček o objemu 0,3 litru

Použité suroviny:
chleba--potrebne-suroviny.jpg


Do mísy nasypte:
- jeden hrneček celozrnné žitné mouky
- dva hrnečky pšeničné hladké mouky
- dvě kávové lžičky sušeného droždí,
- dvě kávové lžičky drceného kmínu
- jeden a půl zarovnané kávové lžičky soli

Při výše uvedeném poměru surovin obdržíte chleba podobný tomu běžně prodávanému konzumnímu. Pokud použijete pouze 3 hrnečky hladké pšeničné mouky, bude váš chleba chuťově i strukturou připomínat více chléb toustový či veku. Pokud použijete kombinaci dvou hrnečků mouky žitné a jeden hrneček mouky pšeničné nebo dokonce tři hrnečky pouze mouky žitné, obdržíte hutný a těžký tmavý chleba. Čím více použijete žitné mouky, tím méně musíte dát soli, aby nebyl chléb přesolený. Naopak, čím více pšeničné mouky dáte, tím více bude zapotřebí solit (u toustového chleba až 2 kávové lžičky).

Suché suroviny důkladně promíchejte (takto namícháno můžete mít klidně i několik dní dopředu). Pak opatrně přilejte jeden a půl hrnečku vlažné vody. Jen tolik, aby šlo těsto míchat, čím méně vody vám bude k uhnětení stačit, tím lépe. A tím rychleji se bude chleba péct. Vše důkladně vařečkou promíchejte.

Vzhled těsta po promíchání:
chleba--testo-po-hneteni.jpg

Zakryjte utěrkou a nechte 6 až 12 hodin kynout při pokojové teplotě. Teplota ani čas nejsou kritické.

Zakryté těsto kyne:
chleba--kynuti.jpg

Vzhled těsta po vykynutí:
chleba--nakynute-testo.jpg

Nakynuté těsto nechte zatím zakryté a zapněte remosku (nebo troubu) a nechejte 20 až 30 minut rozehřát. Doba pečení záleží samozřejmě na konkrétní remosce. Pokud má remoska či trouba termostat, nastavte ho na 230°C nebo i více. Remoska se ničím nemastí ani se nevysypává moukou. Nemusíte mít obavu, chleba (pokud je těsto dostatečně hutné) se k hliníkové misce remosky nepřipeče. Do prostředku rozehřáté remosky vyklopte těsto. (Těsto musí přijít skutečně do hodně rozehřáté remosky, aby se rychle udělala kůrka, uzavřela "bubliny" oxidu uhličitého uvnitř, chléb zůstal "nadýchaný" a nikoli placatý.) Remosku uzavřete a nechejte péct. Mísu od těsta ihned umyjte, jinak vám tam zbytky přischnou. Některé recepty před pečením doporučují rozprostření těsta na stůl a jeho překládání. Zkoušel jsem to několikrát, ale ukázalo se to zbytečné. Žádný zásadní rozdíl ve struktuře upečeného chleba nebyl. Bylo s tím jen více práce a spousta uklízení.

Pečení zvládne hravě i remoska z roku 1959 s výkonem pouhých 500W:
chleba--peceni-v-remosce.jpg

Po 15-ti minutách otevřete a povrch chleba přikryjte kouskem alobalu (remoska peče shora intenzivněji, vrch by se rychle připálil a vnitřek byl neupečený). Pokračujte v pečení nejméně 45 minut až hodinu. Pak pečení zkontrolujte (obvod chleba by již měl být upečený, vrchní strana pod alobalem je většinou ještě světlá). Odstraňte alobal a pečte ještě dalších 15 až 20 minut, až se udělá hezká křupavá kůrka. Remosku vypněte, chléb vyklopte a nechejte téměř úplně vychladnout (nadbytečná vlhkost uvnitř vyprchá k povrchu a změkčí zezačátku příliš tvrdou kůrku).

No a pak již můžete krájet a konzumovat. Přeji dobrou chuť…
chleba--rozkrojeny.jpg

(Během času pochopíte, proč se v minulosti chleba zamykal do skříně. Pokud ho totiž nesníte hned, s tím, že si vezmete až později, buďte si jisti, že vám ho snědí vaši rodinní příslušníci.)
V nejkomplikovanějších situacích nejspolehlivěji fungují obvykle ty nejprimitivnější technologie.

Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 415
Registrován: 24 zář 2015 19:19
Bydliště: Brno

Re: Chléb pečený v remosce

Příspěvek od MacGyver » 23 pro 2015 20:47

Na tento počin se chatám dlouho, takže si dávám veřejný závazek, že do konce roku sem šupnu svůj výsledek.
Vlastní zkušenost je nepřenosná!

 
Příspěvky: 151
Registrován: 14 říj 2015 19:36

Re: Chléb pečený v remosce

Příspěvek od Ivana » 25 pro 2015 00:38

Josef píše:.....buďte si jisti, že vám ho snědí vaši rodinní příslušníci.)[/i]

Platí, ale jen o doopravdy povedeném domácím výrobku.

Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 6
Registrován: 06 říj 2015 11:24

Re: Chléb pečený v remosce

Příspěvek od Tina » 25 pro 2015 09:54

Krásný chlebík.
Já zase vřele doporučuju vyzkoušet chleba pečený v římském hrnci. Kdo nezná, je to kameninový hrnec s pokličkou, jídlo si v něm uchovává své chutě, i když pečete vše v jednom.
Hrnec se před pečením namočí a nechá se nasáknout vodou, včetně pokličky. A jak se všude píše, že co nejvíce rozpálit hrnec i troubu, tady je to obráceně. Chleba se proti všem předpokladům dává do studeného a mokrého hrnce a do studené trouby. Nastaví se hodnota 220 stupňů a po dosažení této teploty nechat péct hodinu a neotvírat. Po té odklopit, snížit teplotu na 180°C a nechat tak 20 minut dopéct kůrku.
Hrnec funguje jako zapářená pec, nevěřila jsem tomu, že ten chleba vyskočí a bude nadýchaný, ale byl. Je to alternativa, když není možné roztápět pec na tolik stupňů dlouhodobě dopředu.
Jinak já mám hrnec uvnitř glazovaný, takže chleba jde krásně vyklopit, nepřipéká se. Kdo má římský hrnec pouze kameninový, dejte pod chleba dovnitř pečící papír, jinak ho nedostanete ven.

Vzorek zde :
Přílohy
chleba1.jpg

Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 99
Registrován: 25 zář 2015 11:14

Re: Chléb pečený v remosce

Příspěvek od Rainier Wolfcastle » 01 led 2016 19:57

Shodou okolnosti jsem se dival tento tyden na videa Raye Mearse, ktery pouziva obdobny recept pri peceni chleba v kotliku na ohni. Musim vyzkouset.

Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 548
Registrován: 28 říj 2015 14:59

Re: Chléb pečený v remosce

Příspěvek od Josef » 14 úno 2016 20:45

Droždí "vlaštovka", které na pečení chleba s oblibou používám, nedávno změnilo obal. Srovnával jsem to s původním balením, které mám ještě v zásobách. Výrobce, množství i obsah je však stejný. Na obalu pouze přibylo pár dalších informací. Inovace vyžadovaná nejspíš nějakou vyhláškou...

drozdi.jpg
drozdi.jpg (19.9 KiB) Zobrazeno 11874 krát
V nejkomplikovanějších situacích nejspolehlivěji fungují obvykle ty nejprimitivnější technologie.


Zpět na Složitější recepty na vaření

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků