Právě je 18 dub 2024 07:21

NEZDOLNY.CZ

Ad omnia paratus

Dušené veverky

 
Příspěvky: 151
Registrován: 14 říj 2015 19:36

Dušené veverky

Příspěvek od Ivana » 25 led 2016 01:08

Dušené veverky
Tradiční britský recept.
4 stažené a vykuchané veverky, bez hlavy a nohou
1 lžíce olivového oleje
300g mladých listů pampelišky Taraxacum
300g mladého mléče zelinného Sonchus oleraceus
100 g mladých listů šťovíku kyselého Rumex acetosa
150g řeřišnice srstnaté Cardamine hirsuta nebo řeřišnice luční Cardamine pratensis nebo řeřišnice hořké Cardamine amara (nebo směs)
150g mladých vrcholků kopřiv
2 velké cibule
100 g petržele nebo kerblíku třebule Anthriscus cerefolium
30 g tymiánu nebo mateřídoušky
šťáva z 1 citronu
šťáva z 1 limetky
50 g opražených sezamových semínek
1 polévková lžíce octa balsamico
1 lžička kari koření
1/4 lžičky kurkumy
1/8 lžičky skořice
2 chilli papričky odrůdy Birds Eye, jemně nasekané
sůl a černý pepř podle chuti
Do hrnce dáme olivový olej a jemně osmahneme cibuli. Mezitím přivedeme v jiném hrnci mírně osolenou vodu k varu a vhodíme zelené listy pampelišky, mléče a šťovíku. Blanšírujeme asi 40 sekund, poté scedíme a necháme odkapat na cedníku. Do pánve dáme maso a osmažíme do hněda po obou stranách. Nakrájíme spařené zelené listy a přidáme spolu s tymiánem, petrželkou, kopřivami a řeřišnicí (vše nakrájené) k masu. Nyní přidáme všechny zbývající ingredience do hrnce a za stálého míchání opékáme asi minutu a poté přidáme asi 700 ml vody. Směs přivedeme k varu a pak snížíme plamen, přikryjeme a dusíme za občasného míchání asi hodinu. Podáváme v hlubokých talířích s dobrým kusem křupavého chleba.

Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 415
Registrován: 24 zář 2015 19:19
Bydliště: Brno

Re: Dušené veverky

Příspěvek od MacGyver » 25 led 2016 21:04

Teda ten recept není zrovna skromný na suroviny. Bude to docela hokna. Veverku bych klidně s radostí slupl, ale je nutné podotknout, že za normálních okolností se veverky lovit nesmí. Nepatří do zvěře ani mezi jateční zvířata, takže se nedají koupit v masně. V hluboké hospodářské krizi se jich také moc nedá najíst, protože lov není zrovna úplně jednoduchý a množství veverek nikterak závratné. Při hmotnosti veverky +-300g pro jednoho málo, pro dva nic. V úvahu připadá jen vlastní chov a na to jsou samozřejmě vhodnější a jiná zvířata.

Zbývá nám tedy konzumace veverky v případě nouzových podmínek přežití mimo civilizaci. Pokud se podaří veverku ulovit, tak proč ne. Má někdo návod na časově nenáročný efektivní lov? Nemám tušení, jak bych lovil veverku. Jako kluk jsem trefil jednu prakem, což jsem v hloubi duše vůbec nechtěl, takže jsme s toho měl slušné trauma :oops:

Veverka obecná je jednohubka. Čeleď veverkovitých má ale přes 250 zástupců a jsou mezi nimi i vydatnější druhy. Nicméně jejich lov nebude nikterak jednoduchý. Třeba takový svišť se v Alpských zemích zcela běžně loví. Zde jsem se ale setkal jsem jen s lovem pro kožešinu. V Mongolsku je opečený svišť národním jídlem.
Vlastní zkušenost je nepřenosná!

 
Příspěvky: 151
Registrován: 14 říj 2015 19:36

Re: Dušené veverky

Příspěvek od Ivana » 26 led 2016 01:47

Já si jen tak překládám středověké recepty, zaujalo mě co všechno dřív lidi jedli a tak jsem to sem vrazila. V minulosti takovéto pokrmy lidé opravdu jedli a zaujalo mě to ještě tím, že hlavní suroviny byly zadarmo, potřebuješ jen něco koření - a popřípadě se dá leccos vynechat nebo zaimprovizovat.
Nikoho tím samozřejmě nenabádám k lovu zvláště chráněného ohroženého druhu (podle vyhlášky č. 395/1992 Sb. ), a to ještě navíc čtyř exemplářů. Jistě se tak dá připravit i lovná nebo chovaná zvěř, třeba nějaký králík.

Čistě hypoteticky bych také nevěděla jak ulovit veverku. Kromě toho tam vidím ještě další problém i po případném úspěšném ulovení, a to jak se pak následně odblešit (veverka by ovšem nebyla jediná zvěř, po jejímž ulovení by to bylo nutné).
P.S. Polepším se a příště dám plže.

Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 415
Registrován: 24 zář 2015 19:19
Bydliště: Brno

Re: Dušené veverky

Příspěvek od MacGyver » 26 led 2016 07:53

Ivi to ale nebyla kritika. Je to jednoznačně zajímavá věc, která sem rozhodně patří. Netušil jsem, že se veverky někde v Evropě běžně konzumovaly.

Blechy jsou problém. Například ježka, který je plošně přemnožený a daří se mu v sousedství lidí velmi dobře je velmi snadné ulovit. Nicméně ten milión blech, který se k vám přestěhuje je slušná pomsta.
Vlastní zkušenost je nepřenosná!

Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 69
Registrován: 28 pro 2015 09:44

Re: Dušené veverky

Příspěvek od kregan » 26 led 2016 10:40

Kamarádi na nácviku přežití ježka jíst zkoušeli a prý chuťově není špatný. Já bych byl s konzumací opatrný. Ježek je všežravec a tak je u něj zvýšené riziko přenosu parazitů.

Aniž bych chtěl kohokoli navádět, veverka by asi šla snadno (v nejvyšší nouzi) ulovit silnější vzduchovkou.

Viděl jsem vojáky na Tian-Shanu, že sviště lovili pro maso. Vzhledem k tomu, že jsou jedním z největších šiřitelů moru v oblasti, taky bych se zdráhal jak lovit tak ochutnávat.

Jinkak nemám problém s konzumací jakýchkoli zvířat, pokud nehrozí nepřiměřené riziko nakažení něčím nepěkným.
Co nemáš, to nepotřebuješ.

 
Příspěvky: 151
Registrován: 14 říj 2015 19:36

Re: Dušené veverky

Příspěvek od Ivana » 26 led 2016 14:05

Parazitologie je další důležité a rozsáhlé téma, které se váže k lovu zvěře i ke sběru rostlin v přírodě za nějaké nouzové situace a mělo by se tu seriózně zpracované objevit. Nikoliv však v receptech.
Co si dosud pamatuju z parazitologie, tak ježek ani veverka nepatří k těm nejvíce rizikovým druhům. Kromě blech, samozřejmě. Nebezpečí výskytu parazitů je u úplně všech zvířat - s výjimkou těch kontrolovaných Státní veterinární správou, což jsou zejména chovy.


Zpět na Složitější recepty na vaření

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník