Právě je 29 bře 2024 16:32

NEZDOLNY.CZ

Ad omnia paratus

Jednoduchý ukazatel stavu hladiny ve studni

Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 27
Registrován: 28 říj 2015 11:07

Jednoduchý ukazatel stavu hladiny ve studni

Příspěvek od jihlavak » 28 dub 2018 22:13

Dlouho mi u studny chybělo nějaké hlídání hladiny tak, abych měl přehled kolik asi vody mám ještě k dispozici. Jestli ještě můžu zalít zahradu, abych si večer napustil napustil vanu. Veškerá elektronická udělátka toto umožňující, nejenže stojí spoustu peněz, ale ani ve mě nebudí dostatek důvěry v jejich dlouhou spolehlivou službu. Zkusil jsem proto ukutit něco jednoduchého a pokud možno i levného.
Princip je jednoduchý, ve studni plave na hladině zpola plný 5l kanystr pověšený na jednom konci provázku. Provázek vede mezerou mezi krycími deskami studny na kladku kde na druhé straně kladky je zavěšené 1kg závaží.
studna nakres.jpg

Jak se pohybuje hladina vody ve studni, tak i plovoucí kanystr stoupá a klesá, jeho pohyb se přenáší na protizávaží které svou polohou ukazuje stav hladiny ve studni. Závaží v horní poloze značí vodu na minimu, závaží kleslé do spodní polohy značí dostatek vody.
10cm odpovídá v mém případě zhruba 100l vody.
IMG_20180428_153348.jpg

Celá sranda byla od nápadu hotová za půl hodiny a pořizovací cena je "co dům dal". Zkusím jak se osvědčí závaží volně viditelné, jestli by nebylo lepší nechat ho běhat taky ve studni a ukazatel by se pak řídil třeba různou barvou natřeného provázku. Pak by nebyla potřeba ani taková výška kladky nad studnou. Uvidíme co ukáže praxe.
Z téhle blbiny jsem měl velkou radost, že jsem vymyslel parádní jednoduchou věc, až mi bylo podezřelé, že na to ještě nikdy dřív nepřišli jiní. Když jsem teď projel internet, zjistil jsem, že i když jsem na tom podobně jako strýc František ze Saturnina, moji radost to nijak nesnižuje, protože jsem to nevěděl :-)
Trochu bojuju s vloženými obrázky, tak pro jistotu odkaz na pár fotek pro lepší představu....

Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 548
Registrován: 28 říj 2015 14:59

Re: Jednoduchý ukazatel stavu hladiny ve studni

Příspěvek od Josef » 14 kvě 2018 20:50

Tak, jak to popisuješ, jsem to měl před deseti lety zhruba také. Problém je, že mám na dvoře všetečné psy. Ti objevili, že lze závaží chytit, vysmeknout z kladky a táhnout, dokud nevytáhnou plovák až k víku studny. Pak závaží pustili, ve studni padající plovák je táhl a psi po dvorku "utíkající" závaží náruživě lovili. Samozřejmě po několika dnech silonová struna ze sekačky, na které to viselo, se o beton předřela a plovák zůstal ve studni. Takže jsem to musel trošku předělat - viz. obrázek.

Na otvoru po někdejší pumpě je přišroubovaný silný plech a k němu navařená ocelová trubka. Tou prochází silonová struna nahoru ke kladce. Závaží je zvenku, ale nejde "odnést", protože je k němu přivařený prstenec z drátu silného 6 mm, který obemyká celou trubku. Závaží může stoupat a klesat, ale nemůže se kývat do stran, to prstenec nedovolí. Na trubce je připevněný ocelový pásek ze svinovacího metru a slouží jako měřítko hladiny. Když je prstenec od závaží na nule měřítka, právě se dostal sací koš nad hladinu. Dole ve studni je PET-lahev. Aby byla dostatečně těžká a vyvážila závaží, je naplněná částečně pískem. Ale nesmí ho být moc. Po utržení silonu musí ještě zůstat láhev plavat, i když jí bude koukat jen víčko. Nesmí se samovolně potopit, to by klesla ke dnu. Výhodou je, že struna vede trubkou, víko studny může být těsně uzavřené, nic do ní nepadá. Víko může mít přesazený okraj (ozub na dělící rovině), tak jak předepisuje současná hygienická norma.

plovak-ve-studni.gif


Viděl jsem ale ještě elegantnější hladinoměr. Byl to masivní vrchlík z plexiskla, který fungoval jako čočka. Ten byl našroubovaný přímo ve víku a moc je výškově nepřevyšoval. Pod vrchlíkem (tedy v tomto případě už uvnitř studny) byla malá kladka, spíš bubínek. Přes kladku běžel bílý plastový pás šířky asi 30mm. Na jednom konci pásu byl plovák, na druhém konci malé závaží. Na pásu byla čísla. Přes průhledný vrchlík bylo vidět opticky výrazně zvětšené číslo odpovídající stavu hladiny. Vše by šlo doma vyrobit, ale problém je, kde sehnat plastový pás s trvanlivě natištěnými čísly. Nemůže to být pás z měřícího pásma. Tam jsou jen centimetry a metry jsou napsané v příliš velkých rozestupech. Číslo zobrazované v průzoru musí být kompletní, tj. např. 6,26m...6,28m....6,30m.....

(Nicméně v současnosti žádný hladinoměr nepoužívám - z psychologických důvodů. Je mimořádně depresivní už páté léto sledovat, že je ve vyčištěné a maximálně prohloubené studni k dispozici jen 8 nebo 5 centimetrů vody nad sací koš poté, co si všichni lufťáci v dědině ze svých studen napustí na jaře bazény s objemem mnoha desítek tisíc litrů a pak zmizí do města, zatím co my místní můžeme žrát písek a žádného zastání se nám nedostává. Spodní voda se totiž už za celé léto doplnit nestihne a někdy ne ani do zámrzu na podzim. Takže vodu ve studni nesleduji, ale čerpám - na dvě etapy. Jedním čerpadlem, kterému nevadí chod naprázdno, velmi pomalu - rychlostí 0,5 ltr/min. táhnu vodu ze studny vodu do velikého sudu. Co studna dá, to dá. Čerpá se, dokud nenabere pumpa vzduch. Jeden pokus ráno, jeden večer. Ze sudu saje vodu standardní domácí vodárna a zásobuje s tím domovní rozvod. Podle toho, kolik se poštěstilo vody "vytěžit" se plánuje, co se ten který den bude dělat. Kdo se kdy bude moci osprchovat, kdy se bude prát. Pereme v dešťovce, ale poslední máchání musí být studniční vodou, aby se vypláchl pyl z řepky, polní prach a jiné hrůzy, co dešťovka i přesto, že je filtrovaná přes jemné plátno, obsahuje. Odpadní voda z těchto technologií slouží ke spláchování záchodu. Bohužel ne vždy prší tolik, aby bylo dešťovky na vše potřebné dost, i když se ji podaři všechnu pochytat. To by bylo možná z plechové skladové haly někde v Modleticích, ale ne ze střechy domku na vsi.)
V nejkomplikovanějších situacích nejspolehlivěji fungují obvykle ty nejprimitivnější technologie.


Zpět na Voda v domácnosti

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník