Právě je 28 bře 2024 10:19

NEZDOLNY.CZ

Ad omnia paratus

Studna

Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 8
Registrován: 14 úno 2018 17:13

Studna

Příspěvek od homeck » 02 bře 2018 09:50

Ahojte,
aktuálně kupuju barák, kde jsou dvě studny. Jedna na dvoře je však asi 3 m od septiku, tak nepředpokládám její použití jako zdroje pitné vody a druhá je v zahradě, kde však vidím riziko kontaminace z polí, které jsou na ní. Samozřejmě po nastěhování plánuju jejich otestování a počítám s negativním posudkem ve smyslu pitelnosti. Máte zkušenost například se zaskružením do určité hloubky a tím zabránění prosakování mělčí vody do studny? Je to reálné?
Děkuji za názory.
homeck

Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 415
Registrován: 24 zář 2015 19:19
Bydliště: Brno

Re: Studna

Příspěvek od MacGyver » 03 bře 2018 08:24

Osobně jsem to řešil tak, že jsem studnu vyčerpal, vyčistil, instaloval čerpadlo a vodu využívám zatím jako užitkovou - splachování atd. Studna byla dlouhou dobu nevyužívaná a potřebuje odběr, aby se zregenerovala. Na plné obnovení pitelnosti vzhledem k poloze moc nevěřím. Akce kterou popisuješ je potře a zkonzultovat s opravdovým odborníkem, aby jsi zhodnotil reálný i ekonomický přínos.
Vlastní zkušenost je nepřenosná!

 
Příspěvky: 41
Registrován: 04 bře 2016 19:22

Re: Studna

Příspěvek od Brtník » 03 bře 2018 15:45

Ještě doplním, že i kdyby Ti voda k pití nevyšla ani po běžném vyčištění a něco náročnějšího by se Ti nevyplatilo, tak si obě studny stejně nech a nezasypávej je.
Já osobně bych udělal všechno proto, aby aspoň jedna byla pitná. Teda pokud jsou kopané a netrpí nedostatkem vody.

Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 27
Registrován: 28 říj 2015 11:07

Re: Studna

Příspěvek od jihlavak » 04 bře 2018 15:15

Ahoj,
myslím, že utěsnit stávající studnu (předpokládám skládanou kamenem nebo cihlama) tak, aby do ní nešla voda z povrchu, pokud už tam teda jde, tak je celkem oříšek. Když budeš pažit zevnitř skružema, budeš šťastlivec, když Ti vyjde průměr, ale stejně Ti voda poteče starým obložením až dolů. Neznám spolehlivej způsob jak to utěsnit.
Druhá možnost je zkusit opravit jílový obložení starý studny, ale ještě jsem neslyšel o nikom komu by to pomohlo/kdo by se s tím chtěl dělat. Musel bys stejně studnu vykopat pár metrů pod zem a nově utěsnit. Nevěřím že by to dávalo smysl. Co ten septik? Ten nebude novej?
-----------------------
Já renovoval studnu víc jak 100 let starou skládanou dole kameny, nahoře cihly. Když na jaře taje, voda tam crčí odevšad z ca 1-4m hloubky. Těsnit to nebudu, jsem rád, že jsem opravil spodek tak aby to nespadlo. I tak mě základní opravy stály 10 dnů dovolený v 15m díře. Co jsem ale chtěl říct... voda se zezačátku zdála sotva na zahradu. Po několika letech pravidelného odběru je to o hodně lepší a normálně jí piju. Vyjímka je jen to jaro, kdy se někdy trochu zakalí ale není to nic z čeho by se člověk po...

Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 8
Registrován: 14 úno 2018 17:13

Re: Studna

Příspěvek od homeck » 04 bře 2018 15:51

Ahoj všem,
studny jsou podle předchozího majitele zdravé ve smyslu množství vody, jednu z nich (tu u septiku) má napojenu na čerpadlo a používá jako užitkovou. Druhá je záloha a používá se k zalévání v zahradě. Obě kopané, určitě je chci zachovat.
O výměně septiku jsem taky uvažoval. Pokud bych udělal nový, utěsněný, nebude za ty roky používání starého půda okolo příliš znečištěná?
Jednu z nich chci jako pitnou, pokusím se pro to udělat maximum. Testy asi řeknou víc. Reálněji vidím tu v zahradě, pokud ji tedy napájí pouze hluboké prameny. Na léto se tam stěhuji, tak alespoň zjistím jejich kondici.
Moc díky za názory.
homeck

Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 8
Registrován: 14 úno 2018 17:13

Re: Studna

Příspěvek od homeck » 30 črc 2018 09:00

Ahoj všem,
tak už bydlím (trochu spartánsky), ale zklamáním je pro mě stav studní. Ta v zahradě je bez vody a ta u domu je napojena na vodárnu, kde odešel motor čerpadla. Novou (inox) vodárnu jsem už koupil, chystám se instalovat. Pak uvidím, co dál.
Krásné léto všem.
homeck

Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 415
Registrován: 24 zář 2015 19:19
Bydliště: Brno

Re: Studna

Příspěvek od MacGyver » 10 led 2019 20:02

Míval jsem ve studni 14 m vodního sloupce. Poté, co děti svými radovánkami s hadicí během jednoho odpoledne vyčerpali studnu v letošním suchém létě do dna a lidé v okolí začali mít problém s vodou, jsem studnu začal používat i jako jímku na dešťovou vodu. Vzhledem k tomu, že ji používám pouze jako užitkovou to nepovažuji za komplikaci.
Vlastní zkušenost je nepřenosná!

Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 27
Registrován: 28 říj 2015 11:07

Re: Studna

Příspěvek od jihlavak » 11 led 2019 16:42

Uf, nejsem si úplně jistý jestli děláš dobře "Jaromíre".... Že se občas přihodí nějaké to nedopatření a vysaješ vodu do mrtě... to se časem spraví. Ale lít dešťovku přímo do 14m studny. Jak to jen říct... Nesmyslné a bezohledné jsou asi ta správná slova.
Větší smysl bych viděl v rozumném vsakování nebo přímo jímání dešťovky do zvláštní nádrže. Vím...práce, peníze, čas... ale než přímo do studny, to snad radši do kanálu.

Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 415
Registrován: 24 zář 2015 19:19
Bydliště: Brno

Re: Studna

Příspěvek od MacGyver » 11 led 2019 18:27

Já ti rozumím, ale v okolí jsou všechny studny kontaminované a nikdo z okolí studnu na pitnou vodu nevyužívá. Vše je užitková voda. Nějaká kontaminace vzhledem k poloze nehrozí. Probíral jsem to s kamarádem hydrogeologem (přednáší na lesnické fakultě MZLU) a nevidí v tom potíž.
Vlastní zkušenost je nepřenosná!

Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 27
Registrován: 28 říj 2015 11:07

Re: Studna

Příspěvek od jihlavak » 12 led 2019 10:23

Tak to je jiná, ale je to potřeba říct. Napodobit to jinde, následky by mohly být dost nepříjemné pro všechny v širokém okolí. A teď mi teda ale prozraď jak se taková věc chová ve skutečnosti:-)
Čekal bych že během několika let se studna stejně zanese bordelem (i tím jemným pyl prach písek...) spláchnutým ze střechy a při naplnění se ten jemnej hnijící šlem bude tlačit do okolních studen. Proti tomu jde Tvoje čerpání, které toho může část vytáhnout ven.

Krom toho si už nějakou dobu řeším jak dostat vodu ze studny zhruba 15m na povrch, když k dispozici je pouze 12V DC? Neřešil jste to někdo už? Rád bych přímo čerpadlo na 12V, využití příležitostně, objemy cca 500l/den, doprava stačí na povrch do nádoby/sudu. Něco na způsob malyše s měničem je až ta poslední možnost. Obecně nechci do studny strkat nic co vibruje jako prase.

Další

Zpět na Voda v domácnosti

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 návštevníků