Právě je 28 bře 2024 12:00

NEZDOLNY.CZ

Ad omnia paratus

Test o rostlinách (informativní, ne znalostní)

 
Příspěvky: 151
Registrován: 14 říj 2015 19:36

Test o rostlinách (informativní, ne znalostní)

Příspěvek od Ivana » 26 led 2016 16:56

Tento test slouží k mým i k vašim účelům. Pro vás osobně je to jakési malé "zmapování" vlastních znalostí a neznalostí a možná i něco k zamyšlení. Pro mě je to důležitá informace o tom, co běžný člověk zajímající se o jedlé a léčivé rostliny zná a nezná, a tudíž jak mám laika nebotanika tyto věci učit. Zařadila jsem i léčivé rostliny, ono se to docela překrývá (i když to možná netušíte). Pokud byste mi chtěli poskytnout zpětnou vazbu, ale svými výsledky se nechcete chlubit, pošlete mi SZ.
Správné odpovědi na některé otázky sem po nějaké době dám, ale samozřejmě ne hned, aby vás to nepokoušelo.

1. Moje znalosti o jedlých rostlinách
a. Minimální, ale téma mě zajímá
b. Nějaké mám, ze školy a taky z vlastního studia
c. Myslím, že moje znalosti jsou nadprůměrné, mám přehled

2. Moje znalosti o léčivých rostlinách
a. Minimální, ale téma mě zajímá
b. Nějaké mám, ze školy a taky z vlastního studia
c. Myslím, že moje znalosti jsou nadprůměrné, mám přehled
(Pokud vás nezajímají jedlé ani léčivé rostliny, jděte prosím dělat něco užitečného.)

3. Poznáte kokošku pastuší tobolku? Na kolik procent jste si jisti?

4. Poznáte mléč zelinný? Na kolik procent jste si jisti?

5. Poznáte třezalku tečkovanou? Na kolik procent jste si jisti?

6. Poznáte jasan ztepilý? Na kolik procent jste si jisti?

7. Poznáte jasan ztepilý v zimě (bez listů)? Na kolik procent jste si jisti?

8. Jak hledáte rostlinu v googlu? Když hledáte jasan, co zadáte?
a. jasan
b. jasan ztepilý
c. jasan ztepilý Fraxinus excelsior
d. Fraxinus excelsior

9. Kolik druhů jitrocelů se u nás vyskytuje?

10. Může být rostlina jedlá a zároveň jedovatá?

11. Dva různé druhy rostlin
a. se vždy liší na první pohled, ze vzdálenosti 1 metru
b. se většinou liší na pohled, ale někdy je potřeba prohlédnout malé detaily, často i pod lupou

12. Víte, kde u nás roste kluzký jilm?

13. Tis obecný je
a. jedlý
b. smrtelně jedovatý
c. léčivý
d. ani jedno z toho
e. jedlý, smrtelně jedovatý i léčivý, záleží na tom, jak se ním zachází

14. Jaká jsou rizika při vaření z volně rostoucích rostlin?

15. Přečtěte si prosím tento příspěvek a poté odpovězte znovu na otázku: Poznáte třezalku tečkovanou? Na kolik procent jste si nyní jisti?

16. Jaké informace o rostlinách byste rádi měli k dispozici, ale v dostupných knížkách a na internetu je nemůžete najít?

17. Zkoušeli jste někdy určit rostlinu podle určovacího klíče? Jak vám to šlo?

18. Když utrhnete neznámý druh a sníte ho hrst, můžete se otrávit?

19. Rostou u nás smrtelně jedovaté druhy?

20. Máte přehled o jedovatých rostlinách?

21. Poznáte bolehlav? Na kolik procent jste si jisti?

22. Člověk sní 3 bobule rulíku. Je nějaký rozdíl v tom, jestli je to dítě, dospělý muž nebo dospělá žena?

23. Můžu se otrávit tím, že každý den jím stejný druh rostliny ve stejné dávce (např. každý den 200 g vojtěšky nebo 200 g mrkve nebo 200 g kopřivy apod.)? Záleží na tom, jak je to dlouho?

24. Víte co jsou to kontraindikace?

25. Dokážete zařadit rostlinu do čeledi (vezměte v úvahu jen ty základní, co se učí na základní škole - brukvovité, hvězdnicovité, vikvovité atd.)?

26. Myslíte si, že rozlišování některých druhů může záležet výhradně na rozměrech (tj. výška rostliny, délka listu, délka řapíku, průměr květu atd.)?

27. Jak obvykle postupujete, když se chcete naučit nový druh jedlé nebo léčivé rostliny a najít ho v přírodě?

28. Víte co jsou to synonyma a víte proč je někdy důležité tuto informaci mít?

29. Jak zkoumáte důvěryhodnost pramenů, ze kterých čerpáte informace o rostlinách (myslím všechno, tedy knihy, noviny, časopisy, internet, sdělení přátel)? Nebo se tím vůbec nezabýváte a berete všechno co se dočtete a doslechnete jako pravdivé?

30. Jakou knížku o rostlinách mám napsat? Navrhněte název a popište obsah.

31. Když jste vyplňovali tento tento test, vyhledávali jste si nějaké informace (v knihách, na internetu) nebo jste napsali všechny odpovědi rovnou?

Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 69
Registrován: 28 pro 2015 09:44

Re: Test o rostlinách (informativní, ne znalostní)

Příspěvek od kregan » 27 led 2016 08:48

Za mě:

1) b
2) b
3) 30%
4) 0%
5) 0%
6) 90%
7) 90%
8) d
9) 2
10) ano
11) b
12) ne
13) e
14) záměna rostlin, nevhodný způsob přípravy = zdravotní potíže
15) 10%
16) identifikace běžně a hojně rostoucích jedlých rostlin
17) ano, nic moc, chce to cvik
18) ano
19) ano
20) ne
21) 0%
22) ano, hlavně při poskytnutí první pomoci (odhad)
23) ne (už sem četl že ano, ale nevěřim)
24) ano
25) teď už ne
26) ne
27) nechám i ho ukázat a popsat odborníkem/vygooglim větší počet fotek a srovnávám s realitou
28) ano
29) snažím se čerpat z více zdrojů
30) Dlouhodobé celoroční přežití na planých rostlinách v klimatických podmínkách ČR
- knížka pojednává o jedlých rostlinách, které běžně a hojně rostou na většině míst ČR
a zároveň mají takové znaky, že je dokáže jednoduše určit i laik.
Pojednává o rostlinách, které bez příloh dokáží zasytit dospělého člověka.
V knize je definováno jejich typické stanoviště a sezónní výskyt.
Závěrem je uvedeno několik jednoduchých receptů s důrazem na jednoduchost přípravy v polních podmínkách.
31) rovnou
Co nemáš, to nepotřebuješ.

Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 415
Registrován: 24 zář 2015 19:19
Bydliště: Brno

Re: Test o rostlinách (informativní, ne znalostní)

Příspěvek od MacGyver » 27 led 2016 10:03

1. Moje znalosti o jedlých rostlinách
c. Myslím, že moje znalosti jsou nadprůměrné, mám přehled

2. Moje znalosti o léčivých rostlinách
b. Nějaké mám, ze školy a taky z vlastního studia

3. Poznáte kokošku pastuší tobolku? Na kolik procent jste si jisti? ANO

4. Poznáte mléč zelinný? Na kolik procent jste si jisti? ANO

5. Poznáte třezalku tečkovanou? Na kolik procent jste si jisti? BLBĚ

6. Poznáte jasan ztepilý? Na kolik procent jste si jisti? ANO

7. Poznáte jasan ztepilý v zimě (bez listů)? Na kolik procent jste si jisti? ANO

8. Jak hledáte rostlinu v googlu? Když hledáte jasan, co zadáte?

b. jasan ztepilý NEVLÁDNU LATINOU, ALE INFORMACE SROVNÁVÁM Z NĚKOLIKA VÍCEJAZYČNÝCH ZDROJŮ

9. Kolik druhů jitrocelů se u nás vyskytuje? ASI HODNĚ, BEZPEČNĚ POZNÁM DVA

10. Může být rostlina jedlá a zároveň jedovatá? KLIDNĚ

11. Dva různé druhy rostlin
b. se většinou liší na pohled, ale někdy je potřeba prohlédnout malé detaily, často i pod lupou

12. Víte, kde u nás roste kluzký jilm? NE

13. Tis obecný je
e. jedlý, smrtelně jedovatý i léčivý, záleží na tom, jak se ním zachází

14. Jaká jsou rizika při vaření z volně rostoucích rostlin? PŘI NEZNALOSTI ZNAČNÁ

15. Přečtěte si prosím tento příspěvek a poté odpovězte znovu na otázku: Poznáte třezalku tečkovanou? Na kolik procent jste si nyní jisti? POŘÁD BLBĚ

16. Jaké informace o rostlinách byste rádi měli k dispozici, ale v dostupných knížkách a na internetu je nemůžete najít? KNÍŽKY JSOU NA NIC, PŮL DEN V PŘÍRODĚ SE ZANLÝM ČLOVĚKEM VYDÁ ZA DEST KNIH

17. Zkoušeli jste někdy určit rostlinu podle určovacího klíče? Jak vám to šlo? BLBĚ

18. Když utrhnete neznámý druh a sníte ho hrst, můžete se otrávit? JASNĚ

19. Rostou u nás smrtelně jedovaté druhy? JASNĚ

20. Máte přehled o jedovatých rostlinách? O TĚCH ZÁSADNÍCH ANO

21. Poznáte bolehlav? Na kolik procent jste si jisti? ANO 99%

22. Člověk sní 3 bobule rulíku. Je nějaký rozdíl v tom, jestli je to dítě, dospělý muž nebo dospělá žena? JE TO SMRTELNÁ DÁVKA, TAKŽE JE TO ASI JEDNO, ZKOUŠT TO NEBUDU

23. Můžu se otrávit tím, že každý den jím stejný druh rostliny ve stejné dávce (např. každý den 200 g vojtěšky nebo 200 g mrkve nebo 200 g kopřivy apod.)? Záleží na tom, jak je to dlouho? ANO/ANO

24. Víte co jsou to kontraindikace? ANO

25. Dokážete zařadit rostlinu do čeledi (vezměte v úvahu jen ty základní, co se učí na základní škole - brukvovité, hvězdnicovité, vikvovité atd.)? BLBĚ, Z PRAKTICKÉHO HLEDISKA LAIKA, TO NEPOVAŽUJI ZA DŮLEŽITÉ

26. Myslíte si, že rozlišování některých druhů může záležet výhradně na rozměrech (tj. výška rostliny, délka listu, délka řapíku, průměr květu atd.)? ASI ANO

27. Jak obvykle postupujete, když se chcete naučit nový druh jedlé nebo léčivé rostliny a najít ho v přírodě? JDU NA PROCHÁZKU S IVANOU

28. Víte co jsou to synonyma a víte proč je někdy důležité tuto informaci mít? ANO

29. Jak zkoumáte důvěryhodnost pramenů, ze kterých čerpáte informace o rostlinách (myslím všechno, tedy knihy, noviny, časopisy, internet, sdělení přátel)? Nebo se tím vůbec nezabýváte a berete všechno co se dočtete a doslechnete jako pravdivé? MAM IVANU A DALŠÍ PŘÁTELE BOTANIKY

30. Jakou knížku o rostlinách mám napsat? Navrhněte název a popište obsah. JEDNODUCHOU BROŽURU S CCA DVACETI NEJVYDATNĚJŠÍMI A NEJROZŠÍŘENĚJŠÍMI DRUHY VČETNĚ RECEPTŮ. ZBYTEK JE PRO PRAKTICKÉ VYUŽITÍ LIDMI NA NIC.

31. Když jste vyplňovali tento tento test, vyhledávali jste si nějaké informace (v knihách, na internetu) nebo jste napsali všechny odpovědi rovnou? ODPOVĚDI ROVNOU, ALE ZPĚTNĚ JSEM SI OVĚŘOVAL TO CO NEZNÁM, I TO CO ZNÁM

VYPRDNI SE NA NĚJAKOU SLOŽITOU ENCYKLOPEDII, LAIK JAKO JÁ OCENÍ JEDNODUCHÉ A PRAKTICKÉ INFORMACE, KTERÉ JSOU STRUČNÉ, JASNÉ A NEDAJÍ SE ZAMĚNIT. ROSTLINY SE SNADNOU ZÁMĚNOU JSOU ÚPLNĚ NA PRD A V PRAXI JE NEŘEŠÍM. JÍM JEN TO O ČEM BEZPEČNĚ VÍM, ŽE TO POZNÁM, A ŽE MI TO CHUTNÁ. KDYŽ MI PŮJDE O KRK, TAK BUDU JÍST I TO CO POZNÁM A NECHUTNÁ MI TO. KDYŽ BUDU MLÍT Z POSLEDNÍHO, BUDU JÍST COKOLIV, PROTOŽE JE TO UŽ PRAŠŤ JAK UHOĎ. MYSL UŽ NEFUNGUJE JAK MÁ A NĚJAKÉ HLEDÁNÍ INFORMACÍ, NEBO PŘÍTEL NA TELEFONU JE UTOPIE. JEDNOU JSEM TAKOVOU SITUACI ZAŽIL NA VLASTNÍ KŮŽI - PIL JSEM ZCELA VĚDOMĚ A BEZ ODPORU Z KALUŽÍ PLNÉ BOBKŮ, OKUSOVAL JSEM VÝHONKY KOSODŘEVINY. ENCYKLOPEDIE JE DOBRÁ PRO ZAPÁLENÉHO FANDU, PRO PRAXI CELKEM NA NIC, PROTOŽE INFORMACE V HLAVĚ NEUDRŽÍ NIKDO A KDYŽ JE BUDE POTŘEBOVAT, TAK PRAVDĚPODOBNĚ NEBUDE MÍT KNIHU K DISPOZICI. S HOUBAMI JE TO STEJNÉ, AČ MÁM KVALITNÍ ATLASY A SNAŽÍM SE ROZŠÍŘIT OBZORY, TK SBÍRÁM A JÍM JEN TO CO BEZPEČNĚ POZNÁM
Vlastní zkušenost je nepřenosná!

 
Příspěvky: 5
Registrován: 28 říj 2015 22:49

Re: Test o rostlinách (informativní, ne znalostní)

Příspěvek od Anna Marie » 31 led 2016 20:43

1. c
2. c
3. 100%
4. 90%
5. 95%
6. 100%
7. 80%
8. b, popř.a
9. určitě několik...poznám kopinatý a větší
10. ano...např.jmelí
11. b
12. ne
13. d
14. záměna jedlé rostliny za jedovatou
15. myslím, že poznám....jsem si jistá na 90%
16. informace, co potřebuji najdu v knihách, na internetu...základ jsem získala od předků (mamka, babička)
17. ne, jen podle atlasu
18. neznámého druhu bych hrst nesnědla
19. ano
20. ano
21. ano 90%
22. ano
23. ne
24. ano
25. některé
26. ano
27. seženu si co nejvíce informací, pokud najdu rostlinu a nejsem si jistá, konzultuji ještě s někým
28. ano
29. spíše porovnávám a hledám společné...a pak intuicí
30. mám spoustu knih o jedlých rostlinách i o bylinách...myslím, že na trhu chybí knihy pro děti...málo rodičů dnes má dost informací a ani nemá čas se tím zabývat...děti jsou dychtivé po informacích a ve škole je prostor pro toto téma omezen...takže bych se přimlouvala za hezký obrázkový atlas pro děti...se základními informacemi a recepty.
31. vyhledala jsem si kluzký jilm

 
Příspěvky: 151
Registrován: 14 říj 2015 19:36

Re: Test o rostlinách (informativní, ne znalostní)

Příspěvek od Ivana » 16 dub 2016 21:48

Takže poznámky a správné odpovědi:

7. Poznáte jasan ztepilý v zimě (bez listů)? Na kolik procent jste si jisti?
Velmi jednoduché: má černé pupeny (vždy, i v létě)

8. Jak hledáte rostlinu v googlu? Když hledáte jasan, co zadáte?
a. jasan
b. jasan ztepilý
c. jasan ztepilý Fraxinus excelsior
d. Fraxinus excelsior
Nejlepší výsledky dává d. (chytá to i anglické texty). Druhá nejlepší volba je c. Pokud zadáváte jenom české jméno, často se ve vyhledávání objeví nejrůznější komerční a jiný šum.

9. Kolik druhů jitrocelů se u nás vyskytuje?
7 druhů + 1 druh patrně vyhynulý + 3 druhy ojediněle zavlékané + 2 kříženci

10. Může být rostlina jedlá a zároveň jedovatá?
Jistěže (tis, jedlé pouze a výhradně červené míšky bez semen, zbytek jedovatý, až smrtelně).

11. Dva různé druhy rostlin
a. se vždy liší na první pohled, ze vzdálenosti 1 metru
b. se většinou liší na pohled, ale někdy je potřeba prohlédnout malé detaily, často i pod lupou

12. Víte, kde u nás roste kluzký jilm?
Pouze v některých nemnohých botanických zahradách, arboretech a parcích.

13. Tis obecný je
a. jedlý
b. smrtelně jedovatý
c. léčivý,
d. ani jedno z toho
e. jedlý, smrtelně jedovatý i léčivý, záleží na tom, jak se ním zachází
jedlé míšky bez semen, zbytek smrtelně jedovatý, obsahuje i taxol, součást cytostatických léků

14. Jaká jsou rizika při vaření z volně rostoucích rostlin?
a. záměna rostliny
b. nesprávná příprava nebo nesprávné zacházení (např. musí se vařit a já to jím syrové)
c. toxická část jinak jedlé rostliny (Chris McCandless - jedlý kořen versus nejedlá semena, další příklad je tis)
d. stejná jako u zeleniny prodávané v obchodech (příklad glukosinoláty brukvovitých, v nadměrném množství působí problémy s játry, ledvinami a štítnou žlázou)


18. Když utrhnete neznámý druh a sníte ho hrst, můžete se otrávit?
Samozřejmě ano. Někdy stačí i míň než hrst. Je to většinou v případě plodů, kdy dítěti stačí k otravě několik semen.

19. Rostou u nás smrtelně jedovaté druhy?
Jistěže ano.

22. Člověk sní 3 bobule rulíku. Je nějaký rozdíl v tom, jestli je to dítě, dospělý muž nebo dospělá žena?
Jistěže ano. Řidiči si určitě vzpomenou, že nástup opilosti a odbourávání alkoholu závisí kromě jiného i na tělesné váze. Toto je stejné, toxická dávka se vztahuje nejpřesněji na 1 kg tělesné váhy. Na některé toxické látky jsou navíc děti citlivější než dospělí (stačí jim menší dávka na 1 kg tělesné hmotnosti než dospělému).

23. Můžu se otrávit tím, že každý den jím stejný druh rostliny ve stejné dávce (např. každý den 200 g vojtěšky nebo 200 g mrkve nebo 200 g kopřivy apod.)? Záleží na tom, jak je to dlouho?
Ano, mohu se otrávit. Pokud budete jíst každý den ve velké dávce některé brukvovité, budete mít za nějakou dobu (v řádu týdnů) zdravotní problémy.
Ano, záleží na době. Například ta vojtěška: Byly popsány případy, kdy 12-24 tablet vojtěšky denně po dobu 3 týdnů vyvolalo u zdravých lidí příznaky podobné lupusu.

24. Víte co jsou to kontraindikace?
Indikace je důvod pro použití léku nebo rostliny (choroba, nedostatek vitamínu apod.).
Kontraindikace je důvod pro vyloučení použití léku nebo rostliny (choroba).
Například jalovec je indikován (=doporučen k použití) zlepšení trávení nebo při revmatických bolestech kloubů. Kontraindikován (= zakázán) je při zánětech ledvinných glomerulů a nefroskleróze.

26. Myslíte si, že rozlišování některých druhů může záležet výhradně na rozměrech (tj. výška rostliny, délka listu, délka řapíku, průměr květu atd.)?
Ano.

28. Víte co jsou to synonyma a víte proč je někdy důležité tuto informaci mít?
Synomyna jsou dříve používané názvy, dnes neplatné. Je to důležité při hledání rostlin podle starých pramenů, např. starších knih.

 
Příspěvky: 1
Registrován: 04 pro 2016 14:37

Re: Test o rostlinách (informativní, ne znalostní)

Příspěvek od Xemon » 11 bře 2017 13:27

1) b
2) b
3) Ano na 100%.
4) Ne
5) Na 90%. Mám problém rozlišit mezi různými druhy podobných třezalek.
6) 75%
7) 10%
8) c
9) 2
10) Ano, např. jedovatá nať a jedlé plody.
11) b
12) Ne
13) e; Léčivý spíš v případě farmaceutického využití než pro lidové léčitelství.
14) Záměna za jinou rostlinu, špatné zpracování a riziko parazitální nákazy.
15) 80% Problém se záměnou s třezalkou skvrnitou.
16) Pravděpodobně dokážu najít všechny potřebné informace z knížek a internetu.
17) Ano, poměrně ano, ale musel jsem postup pro jistotu několikrát zopakovat.
18) Ano.
19) Ano.
20) Ano. Vyšší než v případě léčivých rostlin a rozhodně vyšší než v případě jedlých rostlin.
21) 95%
22) Ano, pro dítě to může znamenat smrtelnou otravu pro zdravého dospělého pravděpodobně ne.
23) Ano, i běžně konzumované rostliny mohou v případě opakované konzumace způsobit zdravotní problémy.
24) Ano, Situace kdy může konzumovaná rostlina či přípravek narušit funkci jiného přípravku například léku.
25) Ano.
26) Nemyslím si.
27) Přečtu si o rostlině na různých webových stránkách, často ještě doplním knihami a na stránkách AOPK ČR si na mapě ověřím jestli hledaná rostlina v okolí roste. Poté se jí snažím najít v přírodě.
28) Ano, rostliny často mají lidové názvy, při získávání informací z různých zdrojů můžeme narazit pouze na tyto lidové názvy.
29) Nejvíce věřím ověřeným zdrojům, jako jsou dobře známé knihy. V případě neověřeného zdroje se snažím informaci najít z více zdrojů. Pokuď všude souhlasí, beru jí jako pravděpodobně pravdivou.
30) Název si netroufám navrhnout :D . Ideální kniha o rostlinách by obsahovala všechny mnou potřebné informace jako je např. Doba květu a zralých plodů, účinné látky a jejich rozložení po rostlině nejlépe v hmotnostních procentech, popřípadě jakým částem se vyvarovat. Jak nejlépe drogu zpracovávat a aplikovat. Výskyt v biotopu a mapu rozšíření. Samozdřejmě základní věci jako je jméno, popis, obrázek nejlépe s fotkou. A možná jsem něco zapomněl :D
31) Napsal jsem všechny odpovědi rovnou.


Zpět na Plané jedlé rostliny, plody a houby

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 návštevníků