Právě je 28 bře 2024 13:47

NEZDOLNY.CZ

Ad omnia paratus

Holub hřivnáč - lov a zpracování

Uživatelský avatar
 
Příspěvky: 11
Registrován: 08 dub 2016 06:47

Holub hřivnáč - lov a zpracování

Příspěvek od Lupus » 12 dub 2016 08:07

Na první pohled by se mohlo zdát, že lov holuba je věcí neekonomickou a z hlediska sportovního lovu nudnou. Zmíněný první pohled svádí k představě městského lovce, vyjduvšího na náměstí a po odehnání dotěrných děcek a stařenek drobících tvrdé rohlíky na zem pak spustivší pompézní kanonády do hejna dotěrně se otírajícího se o jeho boty.

Zkusme tedy druhý pohled. Holub hřivnáč je sice holub ne nepodobný holubům, které známe z náměstí, ale pár rozdílů ho silně vymezují. Tak předně je asi o polovinu větší než ty co honí vaše děti, či psi po náměstí. Délka okolo 40 cm a váha okolo 0,5 kg už dává tušit, že to s tou neekonomičností nebude až tak horké. Navíc jej nepotkáte na náměstí, ale stále si zachovává statut plachého a velmi bystrého lesního ptáka, kterého není snadné ulovit, takže i sportovním vyžitím nahnané endorfiny nám budou odměnou. Už jsem sice slyšel, že se některý občas uhnízdí v městském parku, pravidlo to ale není (na rozdíl od strak, které les opustily skoro všechny a okupují příměstské lokality). Dalším charakteristickým znamením je výrazná bílá skvrna na krku (zrcátko).

Hřivnáč vyvede mladé dvakrát za rok, v některých lokalitách údajně i třikrát, proto se loví až s podzimem. Loví se nad ránem nebo večer, kde se využívá toho, že hnízdí v lese, ale krmí se v polích. Ideálním místem na čekanou je stěna lesa na kraji pole. Stanoviště doporučuji zamaskovat, nebo se alespoň schovat do stínu. Nehnutě čekáme s brokovnicí (brok 3-3,5 mm - na tak malého ptáka se to zdá příliš, ale holub je překvapivě tvrdý na ránu). Jakmile uvidíte v dálce hejno, doporučuji buď přilícit, nebo se spolehněte až na hozenou ránu. Jakmile se začnete připravovat když jsou ptáci cca 100 m od vás, tak se vám celé hejno vyhne. Při velkém hejnu svádí "to pustit někam doprostřed a ono něco padne" - no většinou nepadne. Miřte na jednoho ptáka a pamatujte, že cestovní rychlost holuba je okolo 100 km/h a když uhýbá, tak zrychlí. Při lovu si můžete pomoct rozsypanou kukuřicí, v ideálním případě balabány, což jsou atrapy holubů. Vámi ulovené holuby také naaranžujte na zem a to ideálně cca metr od sebe (tedy od jiného ptáka, od sebe coby vás pak cca 20 m) do tvaru písmene "V", kde pták na hrotu míří na jih (vypadá to jako blbost, ale fakt to funguje). Na rozdíl od straky, kde se dá lákat na mrtvého ptáka s roztaženým křídlem a budíme dojem zraněného, holuba hezky narovnejte, uhlaďte křídla jako by seděl a hlavu mu fixujte strništěm, větvičkou atp.. Přesto jsou holubi tak nedůvěřiví, že někdy jen zpomalí, nasadí na přistání a pak se jim něco nezdá a zase to zvednou. Maskování v tomto případě hraje tvrdě pro vás.
Já lovím holuby raději malorážkou poté, co dosednou mezi rozestavěné balabány (často usedají i na dráty, či oblíbené stromy, tam jsou ale neulovitelní z hlediska bezpečného dopadu střely kamsi - nepodceňujte dostřel a účinek malorážkového projektilu!!!). Připravím si maskované stanoviště (stačí i maskovací síť) a důležité je zůstat bez pohybu. Bez pohybu v poloze "přilíceno"! I zvednutí hlavy pod maskovačkou je vyplaší. Netuším kterým smyslem to detekují, protože zrakem mi to přijde vyloučené, ale vážně je to hra nervů a v té hře jsou holubi fakt dobří. Z těch padesáti metrů vám žádnou šanci na pohyb nedávají. Dokonce ani těch 20-30 metrů navíc, které jsem si "odemknul" tím, že jsem přešel z .22 LR na .17 HMR na věci moc nemění. Pokud si chcete vyzkoušet práci snipera v mírových dobách a máte lovecký lístek, zkuste to :-).
Samozřejmě záleží na lokalitě a sezóně, ale těch 5 holubů (ulovením pátého holuba vždy končím lov) za 1-2 hodinky krásného nervy posilujícího lovu si domů přinesete.
Holub se extrémně dobře škube a je to taky jediný pták, kterého nestahuju. Škubejte na sucho, vyvrhujte až potom. Sice jsem se dočetl, že je dobré holuba vyvěsit a dokonce mi utkvělo v paměti i pravidlo 40 (teplota x počet dní je rovno 40), ale já holuba nevyvěšuji, protože většinou je lovím, když je teplo a po průstřelu často perforuje trávicí trakt. Díky bobulovité stravě holuba to není nic smradlavého, ale podle mne je škoda tu zvěřinu kazit.
Někdo z holuba využije jen prsa a zbytek jde do vývaru, někdo peče celého. Prsní svaly jsou takové dvě větší "půlbroskvičky" jako z plechovky kompotu. a ačkoliv to svádí na minutkovou přípravu porovnáním s kuřetem, tak vřele doporučuji dát zvěřině čas pomalým pečením, či vařením.
Lovu a chuti zdar :-)
Přežít. To je, oč tu běží !

Zpět na Maso v přírodě

Kdo je online

Uživatelé procházející toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 návštěvník